فواید ۱۰ هزار قدم پیاده‌روی در روز؛ درست یا غلط؟

پیاده‌روی منظم با فواید زیادی برای سلامتی همراه است و سازمان جهانی صحت توصیه می‌کند روزانه ۱۰۰۰۰ قدم بردارید تا خطر مرگ و میر کاهش یابد. با این وجود، آیا این توصیه‌ای درست است یا افسانه‌ای بیش نیست؟

کابل۲۴: پیاده‌روی منظم با فواید زیادی همراه است. مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که پیاده‌روی به بهبود عملکرد قلب، تعادل شاخص‌های فشار خون، کاهش درد مفاصل، بهبود خلق و خو، کمک به تنظیم دیابت، بهبود هماهنگی، کنترل و تعادل عضلانی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

به گزارش کابل‌۲۴؛ احتمالا خیر. نتیجه مطالعه‌ای انجام شده در سال ۲۰۲۳ میلادی اقداماتی را که باید برای کاهش خطر مرگ ناشی از هر علت و بیماری قلبی عروقی انجام شود مورد بررسی قرار داده بود.

به نظر می‌رسد که برای تاثیر مثبت بر سلامتی خود کافی است تعداد بسیار کمتری قدم بردارید. برای مثال، مشخص شد که یک پیاده‌روی ۵۰۰ قدمی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۷ درصد کاهش می‌دهد، در حالی که یک پیاده‌روی ۱۰۰۰ قدمی منجر به کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ به هر دلیلی می‌شود.

طبق این مطالعه تنها ۴۰۰۰ قدم پیاده روی در روز خطر مرگ ناشی از هر علت یا بیماری قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نتیجه مطالعه دیگری که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد نشان داد که پیاده روی برای افراد بالای ۶۰ سال می‌تواند منجر به کاهش ۴۰ تا ۵۳ درصدی خطر مرگ ناشی از همه علل و بیماری‌های قلبی عروقی شود.

براساس یافته‌ها حد بالای پیاده روی روزانه بین ۶ تا ۸ هزار قدم در روز در جوانان تا افراد ۶۰ ساله بین ۸ تا ۱۰ هزار قدم است.

علاوه بر این، نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته در امریکا نشان داد افرادی که ۸ هزار قدم با دفعات دو روز در هفته پیاده روی می‌کردند کاهش قابل توجهی در میزان مرگ و میر را نشان دادند.

آیا سرعت پیاده روی تاثیری دارد؟

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که تمایل به راه رفتن سریع‌تر دارند قدم‌های بیش‌تری در طول روز راه می‌روند. نتایج نشان داد سرعت قدم برداشتن تاثیری بر میزان مرگ و میر ندارد.

در مود سایر فعالیت‌های ورزشی وضعیت چگونه است؟
نتیجه مطالعه دیگری نشان داد که ورزش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی، اختلالات تنفسی، سرطان و بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد. بنابراین، انجام هر نوع فعالیت فیزیکی دیگری به غیر پیاده‌روی نیز به نفع‌تان خواهد بود.

طبق نتایج آن مطالعه ورزش با شدت متوسط به مدت ۱۵ دقیقه در روز یا ۹۲ دقیقه در هفته می‌تواند خطر مرگ به هر دلیلی را تا ۱۴ درصد کاهش دهد.

هر ۱۵ دقیقه فعالیت اضافی در روز خطر مرگ را تا ۴ درصد کاهش می‌دهد.

در نتیجه، توصیه‌های حاصل از بررسی‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که برای بهره مندی از مزایای سلامتی قابل توجه باید تلاش کرد تا حداقل ۴۰۰۰ قدم در روز پیاده روی نمود که حداکثر آن بین ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ قدم بسته به گروه سنی شماست.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *