قایق حامل اجساد ۱۰ پناهجو به ایتالیا رسید

یک قایق حامل جسد ۱۰ پناهجو که در دریای مدیترانه پیدا شده بودند، روز جمعه ۲۰ نوامبر به جزیره سیسیل ایتالیا رسید. در این قایق البته ده‌ها نفر دیگر هم حضور داشتند که با کمک خدمه کشتی ژئو رانتس که توسط موسسه خیریه پزشکان بدون مرز اداره می‌شود نجات یافتند.

به گزارش کابل ۲۴ به نقل از یورونیوز این قایق حامل پناهجویان در ۳۰ مایلی سواحل لیبی پیدا شده بود. خدمه این قایق تلاش داشتند خود را از مسیر دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی برسانند. سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر شده می‌گوید به نظر می‌رسد علت مرگ این افراد حضور ۱۳ ساعته در بخش پایینی قایق بوده باشد. جایی که این افراد در اثر استنشاق بوی سوخت در نهایت خفه شده و جان خود را از دست داده‌اند.

۱۸۶ نفر از کسانی که در این قایق بوده‌اند نیز در عملیاتی جداگانه نجات یافتند و به ساحل مسینا در جنوب ایتالیا منتقل شدند. در میان این مهاجران که عمدتا آفریقایی هستند ۶۱ کودک نیز مشاهده می‌شود که کوچک‌ترین آنها یک نوزاد ۱۰ ماهه است.

گارد ساحلی ایتالیا ۳۰۰ مهاجر را از میان امواج مدیترانه نجات داد
تصاویری از نجات جان ۱۲۵ پناهجو در نزدیکی جزیره لامپدوسا در دریای مدیترانه
پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در حساب توییتری خود در این خصوص به اشتراک گذاشته‌اند می‌گوید افراد نجات یافته به کمک احتیاج دارند و ما امیدواریم این کمک‌ها به آنها ارائه شود. این موسسه همچنین در خصوص جان‌باختگان این واقعه دردناک می‌نویسد: «کسانی که فوت کرده‌اند، حالا دیگر جای مناسبی برای دفن شدن دارند.»

در هفته‌های گذشته ایتالیا شاهد افزایش شدید مهاجرانی بوده که از طریق قایق سعی داشته‌اند خود را به این کشور برسانند. این موج تازه، فشارهای بیشتری به دولت ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا برای یافتن یک توافق در اتحادیه اروپا برای چگونگی برخورد با بحران مهاجرت، وارد می‌کند.

بر اساس اطلاعات وزارت کشور ایتالیا، در سال جاری ۵۹ هزار و ۷۰۲ پناهجو از طریق دریا وارد ایتالیا شده‌اند. این در حالی است که در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۲۰ این عدد تنها ۳۲ هزار و ۵۷۶ نفر بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید تاکنون ۱۲ هزار نفر در سال جاری میلادی در سفرهای دریایی خطرناک جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *