قرارداد استخراج معدن سرب و جست غور را به ارزش بیش از ۹۰ میلیون دالر امضا شد

وزارت معادن قرارداد استخراج معدن سرب و جست ولایت غور را که گفته شده ارزش آن به بیش از ۹۰ میلیون دالر می‌رسد، با دو شرکت خصوصی امضا کرد.

وزارت معادن روز پنجشنبه (۱۰ حوت) در اطلاعیه‌ای نوشت که بلاک اول سرب و جست غور بیش از ۱۷۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و شرکت قراردادی در مرحله اکتشاف ۱۰ میلیون دالر و در مرحله بهره‌برداری ۳۶ میلیون و ۲۰۷ هزار دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش کابل۲۴؛ در اطلاعیه آمده است که نیم بلاگ سوم سرب و جست غور بیش از ۱۰۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و شرکت قراردادی در مرحله اکتشاف شش میلیون و ۹۵۰ هزار دالر و در مرحله بهره برداری ۴۱ میلیون و ۵۶۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.

وزارت معادن قرارداد اکتشاف و استخراج این معادن را به شرکت‌های «اکرام نعیمی و قله افغان» امضا کرده است.

این وزارت افزوده است که شرکت قراردادی اکرام نعیمی علاوه بر ۲۰ درصد مالیات بر درآمد و «رویالتی» سالانه ۱۵۰ هزار دالر را در بخش خدمات اجتماعی هزینه می‌کند.

به گفته وزارت معادن، این شرکت همچنین ۲۰۹ کیلومتر جاده ولسوالی ارغنداب قندهار الی مرکز ترینکوت ارزگان، ولسوالی دهراود الی چتو پل و در مرحله اکتشاف مبلغ ۵۰۰ هزار دالر و مرحله بهره‌برداری سالانه ۲۰۰ هزار دالر در زمینه محیط زیست مصرف خواهد کرد.

شرکت قراردادی قله افغان نیز هشت میلیون دالر در بخش خدمات اجتماعی، ۸۵ هزار دالر در مرحله اکتشاف و یک و نیم میلیون دالر هم در مرحله بهره‌برداری در عرصه محیط زیست هزینه می‌کند.

در اطلاعیه وزارت معادن آمده است که شرکت قله افغان با پرداخت ۲۰ درصد مالیات بر درآمد و رویالتی، شاهراه هرات-غور و بخشی از شاهراه حلقوی هرات الی مزار شریف را اعمار می‌کند.

این وزارت در جریان بیش از دو سال گذشته قرارداد استخراج ده‌ها معدن افغانستان را با شرکت‌های داخلی و خارجی امضا کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *