نتایج نهایی انتخابات پارلمانی پاکستان اعلام شد

کمیسیون انتخابات پاکستان با اعلام نتایج نهایی، سرنوشت ۲۶۴ کرسی مجلس ملی را مشخص کرد. براساس این نتایج نامزدان مستقل ۱۰۱ کرسی را به دست آورده‌اند و از این میان ۹۳ کرسی از متحدان عمران خان است.

آمار نهایی بیش از ۶۰ ساعت پس از پایان رای‌گیری در انتخابات سراسری روز پنجشنبه منتشر شد؛ تاخیری که با انتقادهای گسترده در پاکستان به همراه بود.

به گزارش کابل۲۴؛ مسلم‌لیگ – نواز شریف ۷۵ کرسی مجلس ملی را به دست آورده است. نواز شریف اعلام کرده است که حزب او در حال گفت‌وگو با احزاب و گروه‌های دیگر است تا یک دولت ائتلافی تشکیل دهد. زیرا هیچ حزبی نتوانسته به تنهایی اکثریت قاطع کرسی‌های مجلس را به دست آورد.

حزب تحریک انصاف عمران خان تهدید کرده بود که اگر آرا در ظرف یک شب اعلام نشود، روز یکشنبه در پشت دفاتر کمیسیون در تمام شهرها تظاهرات سراسری مسالمت‌آمیز برگزار خواهد کرد. شب گذشته تظاهرات‌های کوچکی در برخی شهرها برگزار شده بود.

دولت موقت پاکستان می‌گوید به‌دلیل قطع خدمات انترنت و موبایل در جریان روز رای‌دهی، در روند اعلام نتایج تاخیر آمد.

قطعی خدمات انترنت و موبایل که به گفته وزارت داخله دولت موقت دلایل امنیتی داشت، در روزهای گذشته با انتقادهای گسترده نهادهای حقوق بشری و ایالات متحده امریکا مواجه شد.

دولت پاکستان با دفاع از عملکرد خود در برگزاری انتخابات سراسری، انتقادهای خارجی در مورد وجود تقلب و بی‌نظمی در رأی‌گیری روز پنجشنبه و نیز محدودسازی خدمات تلفن همراه در این کشور را رد کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته بود که رأی‌گیری روز پنجشنبه در پاکستان با اعمال محدودیت‌های نابجا بر آزادی بیان، تشکل و تجمع مسالمت‌آمیز برگزار شده است و اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که از نبود زمینه بازی برابر به دلیل ناتوانی برخی چهره‌های سیاسی در رقابت انتخاباتی پاکستان متاسف است.

وزارت امور خارجه پاکستان در واکنشی تند به این اظهارات در روز شنبه ۱۰ فبروری (۲۱ دلو) تأکید کرد که انتخابات پارلمانی در این کشور به صورت «سالم و موفقیت‌آمیز» برگزار شده است.

یک گروه ناظر از کشورهای همسود از مقامات انتخاباتی پاکستان به دلیل برگزاری انتخابات به‌رغم حملات متعدد تمجید کرده و در عین حال گفته گزارش‌هایی مبنی بر ارعاب و خشونت علیه نامزدها، اصحاب رسانه و سایر شهروندان دریافت کرده است.

این گروه بدون نام بردن از هیچ حزبی، اعلام کرد که به ویژه گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری و بازداشت «هواداران و اعضای یک حزب سیاسی اصلی» دریافت کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *