نخستین تکسی هوایی پرواز کرد

پرواز نخستین تکسی پرنده در کوریای جنوبی با موفقیت انجام شد.

جاه‌طلبی‌های ولوکوپتر (Volocopter) در حوزه تکسی‌های پرنده گام دیگری به جلو برداشته و هواپیمای برقی این استارت‌آپ اولین پرواز سرنشین‌دار خود را در کوریای جنوبی انجام داده است.

به گزارش کابل۲۴، این پرواز همچنین نخستین نمایش هواپیمای عمودپرواز برقی (eVTOL) سرنشین‌دار در این کشور است.

برنامه این است که چند سال بعد یک سرویس تکسی هوایی تجاری در کوریای جنوبی راه‌اندازی شود. این جدیدترین سفر برای ولوکوپتر، با هواپیمای X۲ آن محسوب می‌شود.

پرواز‌های آزمایشی بدون خدمه بسیاری از زمانی که ولوکوپتر به‌عنوان یک پروژه سرمایه‌گذاری جمعی در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، صورت گرفته است، اما این پرواز آزمایشی دومین پرواز آزمایشی در آسیا با سرنشین محسوب می‌شود.

ولوکوپتر در سال ۲۰۱۸ پیش از پرواز آزمایشی خود، دفتری را در سنگاپور تأسیس کرد و همچنین با همکاری یک شرکت سنگاپوری مطالعه امکان‌سنجی برای برقراری مسیر‌هایی با پتانسیل بالا بین کلان شهر‌های جنوب شرقی آسیا انجام داده است.

سال گذشته این کشور برنامه‌ای برای آغاز حمل ونقل هوایی شهری تجاری تا ۲۰۲۵ میلادی را اعلام کرد. وزارت حمل ونقل کوریای جنوبی تخمین می‌زند چنین سرویسی مدت زمان سفر برای مسافت‌های ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر را از یک ساعت با موتر به ۲۰ دقیقه با تکسی هوایی کاهش می‌دهد.

نو هیونگ اوک وزیر حمل ونقل کوریای جنوبی در این باره گفت: حمل ونقل هوایی شهری به یکی از ابزارهای رایج در زندگی روزانه شهروندان تبدیل می‌شود. لازم است سرویس‌های حمل ونقل هوایی شهری در محیط‌های مختلف آزمایش شوند.

در این مراسم یک تکسی هوایی دونفره که توسط شرکت ولوکوپتر در آلمان ساخته شده در فرودگاه گیمپو آزمایش شد و قابلیت‌های کنترل و هماهنگی خود را نشان داد.

این وسیله نقلیه هوایی مجهز به پروانه‌هایی شبیه هلی کوپتر بود که به طور عمودی از زمین بلند می‌شود و می‌نشیند.

پیش از این، شرکت ایرباس سازنده بزرگترین هواپیماهای مسافربری قصد ساخت تکسی‌های هوایی برقی را دارد.ایرباس ابتدا قصد داشت دو نوع تکسی هوایی برقی به نام‌های سیتی ایرباس و واهانا تولید کند. اما طرح‌های یادشده متوقف شد‌.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *