وزیر پیشین قزاقستان به خاطر شکنجه و قتل همسرش به ۲۴ سال زندان محکوم شد

دادگاهی در قزاقستان، کواندیک بیشیمبایف؛ وزیر پیشین اقتصاد این کشور را به جرم قتل همسرش به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش کابل۲۴؛ دادگاهی در قزاقستان روز دوشنبه، ۲۴ ثور کواندیک بیشیمبایف؛ وزیر پیشین اقتصاد این کشور را به جرم قتل همسرش به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

کواندیک بیشیمبایف، ۴۴ ساله، به‌خاطر شکنجه و قتل همسرش مجرم شناخته شد.

محاکمه این وزیر سابق قزاقستان که به‌طور زنده در رسانه‌ها پخش شد، ارسال پیامی از سوی حکومت است مبنی‌ بر اینکه نخبگان فراتر از قانون نیستند.

این دادگاه همچنین به مثابه آزمونی برای عملی شدن وعده‌های ریيس‌ جمهور قزاقستان مبنی‌ بر حمایت از حقوق زنان خوانده شده است.

در جریان جلسه دادگاه، تصاویر دوربین مداربسته نشر شد که نشان می‌داد کواندیک بیشیمبایف همسرش را با مشت‌ولگد می‌زند و با گرفتن از موهایش، او را به سمت اتاقی می‌کشاند.

در پی این برخورد، سالتانات نوکنوا، همسر ۳۱ ساله وزیر سابق اقتصاد درگذشت.

ویدیوی دیگری نیز از تلفون همراه این وزیر سابق پیدا شده که نشان می‌دهد او همسرش را در حالی که کبود و خون‌آلود است، توهین و تحقیر می‌کند.

این ویدیو از نوامبر ۲۰۲۳ و ساعاتی قبل از مرگ خانم نوکنوا است.

در جریان جلسات دادگاه که به طور زنده در رسانه‌‌ها نشر می‌شد، تصاویر دوربین‌های مداربسته نشر گردید که کواندیک بیشیمبایف را در حال لت‌وکوب همسرش نشان می‌دهد. سالتانات نوکنوا، همسر وزیر سابق پس از این برخورد جان باخت.

آقای بیشیمبایف به لت‌وکوب همسرش اعتراف کرده اما گفته برخی جراحت‌های او ناشی از «خودزنی» بوده است

در جریان جلسات دادگاه، بیشیمبایف به لت‌وکوب همسرش اعتراف کرد؛ اما گفت برخی جراحت‌های او ناشی از «خودزنی» بوده است.

او همچنین شکنجه و داشتن برنامه‌ای برای قتل همسرش را انکار کرد.

پارلمان قزاقستان ماه گذشته با تصویب قانونی خشونت خانگی را جرم‌انگاری کرد. بنا بر اطلاعات دولتی، در قزاقستان از هر شش زن یک نفر مورد خشونت به‌دست شریک مرد خود قرار می‌گیرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *