محکمه ایران برای بررسی حکم شلاق سارق سه بسته بادام هیات ویژه تشکیل داد

قوه قضاییه ایران برای بررسی حکم شلاق سارق سه بسته بادام هندی هیات ویژه تشکیل داد.

به گزارش کابل به نقل از یورونیوز، شهروند ۴۵ ساله ایرانی به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی از یک مغازه به زندان و شلاق محکوم شد
شهروند ۴۵ ساله ایرانی به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی از یک مغازه به زندان و شلاق محکوم شد.
قوه قضاییه ایران در پی صدور حکم ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای سرقت سه بسته بادام هندی، از تشکیل یک هیات ویژه در دادگستری استان قم برای بررسی این حکم خبر داد.

پیشتر برخی منابع خبری از صدور حکم زندان و شلاق برای یک شهروند ۴۵ ساله ایرانی با سه فرزند به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی از یک مغازه خبر داده بودند.

صدور حکم سنگین ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای دزدیدن سه بسته بادام هندی بازتاب های گسترده ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. برخی فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی بر این نظرند که حکم صادره توسط دادگاه کیفری با بزه انتسابی تناسب ندارد.

اینک قوه قضائیه با صدور اطلاعیه ای وعده داده است که هیات مذکور «با توجه به لزوم تناسب بین جرم و مجازات و ابعاد حقوقی این پرونده» تلاش خواهد کرد تا از تمام ظرفیت های قانونی برای تقلیل مجازات و کمک به محکوم این پرونده استفاده شود.

حکم شلاق توسط دادگاه کیفری در حالی برای یک شهروند صادر شده که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت استفاده از مجازات های «تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی» مانند شلاق را ممنوع کرده است.

از همین رو فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر همواره از قوه قضاییه ایران خواسته اند تا مجازات شلاق را از مجازات های خود حذف کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *