پیشتازی سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات آلمان

پس از ۱۶ سال زمامداری آنگلا مرکل، اتحادیه احزاب مسیحی آلمان، متشکل از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، به نازل‌ترین سطح آرا در طول تاریخ فعالیت خود سقوط کرده است. به‌رغم آن، آرمین لاشت، نامزد اتحادیه احزاب مسیحی از صدراعظمی خود سخن می‌گوید.

خبرگزاری آلمان بامداد روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر (۵ میزان)، خبر پیروزی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات بیستمین دوره مجلس آلمان (بوندس‌تاگ) را اعلام کرده است. این در حالی است که شمارش آرا به پایان نرسیده و نتایج انتخابات به طور رسمی اعلام نشده است. به نظر نمی‌رسد شمارش کامل آرا تغییری در این ارزیابی ایجاد کند.

حزب سوسیال دموکرات با نامزدی اولاف شولتس موفق شده است ۲۵،۷ درصد آرا را از آن خود کند. به این ترتیب، این حزب بیش از پنج درصد بر آرای خود در قیاس با انتخابات دوره پیشین افزوده است.

حزب دموکرات مسیحی ۲۴،۱ درصد آرا را کسب کرده است. به این ترتیب این حزب بیش از هشت درصد از آرای خود در انتخابات دوره پیشین پارلمان آلمان را از دست داده است.

آرای حزب سبزهای آلمان نیز ۱۴،۸ درصد اعلام شده است. این بهترین نتیجه‌ای است که این حزب در انتخابات پارلمانی آلمان تا کنون به دست آورده است. میزان آرای حزب دموکرات‌های آزاد آلمان نیز ۱۱،۵ درصد اعلام شده است که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۷ افزایشی در حدود یک درصد داشته است.

یکی از بازندگان دیگر انتخابات ۲۰۲۱ آلمان، حزب راستگرا و پوپولیست “آلترناتیو برای آلمان” (AfD) است. این حزب با از دست دادن بیش از دو درصد آرای خود در قیاس با انتخابات دوره پیشین، با کسب ۱۰،۳ درصد در مجلس حضور دارد.

حزب چپ‌های آلمان نیز محتمل شکستی سنگین شده است. این حزب حدود چهار درصد از آرای خود را در قیاس با انتخابات سال ۲۰۱۷ از دست داده و با کسب ۴،۹ درصد با موقعیت دشواری روبرو شده است. احزاب در آلمان برای حضور در پارلمان نیاز به دست‌کم پنج درصد آرا دارند.

پیش‌بینی می‌شود که پارلمان جدید آلمان حدود ۷۴۰ نماینده خواهد داشت. حزب سوسیال دموکرات احتمالا موفق به کسب ۲۰۹ کرسی خواهد شد. شمار کرسی‌های اتحادیه احزاب مسیحی آلمان نیز ۵۰ کرسی کمتر از سال ۲۰۱۷ خواهد بود و این اتحادیه حدود ۱۹۴ نماینده در بوندس‌تاگ خواهد داشت.

حزب سبزها با ۱۱۶ کرسی و حزب دموکرات‌های آزاد با ۹۳ کرسی و حزب آلترناتیو برای آلمان با ۸۴ کرسی در مجلس حضور خواهند داشت. حزب چپ‌های آلمان نیز در صورت حضور در پارلمان، حدود ۴۰ کرسی خواهد داشت.

میزان مشارکت در انتخابات ۲۰۲۱ آلمان ۷۶،۶ درصد اعلام شده است که اندکی بیش از میزان مشارکت صاحبان حق رای در انتخابات پارلمانی پیشین بوده است.

گرچه ائتلاف دو حزب بزرگ آلمان، ائتلاف حزب سوسیال دموکرات با اتحادیه احزاب مسیحی از اکثریت کرسی‌ها برای تشکیل دولت جدید برخوردار است، اما به نظر نمی‌رسد که تمایلی برای ادامه کار دولت ائتلافی کنونی وجود داشته باشد.

به این ترتیب، هر دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی برای تشکیل دولت نیازمند همراهی با دو حزب سبزها و دموکرات آزاد خواهند بود.

 

منبع: دویچه وله

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *