اعضای نشست کابل بر همکاری‌های منطقه‌ای با محوریت افغانستان تاکید کردند

وزارت خارجه می‌گوید که کشورها در ‘ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان’، برگسترش روابط تجاری و همکاری‌های منطقه‌ای با محوریت افغانستان تاکید کردند.

این وزارت گفته که هند روابط تجاری خود را از طریق بندر چابهار با افغانستان گسترش خواهد داد.

به گزارش کابل۲۴؛ این نشست عصر روز دوشنبه (نهم دلو) در مقر وزارت خارجه در کابل برگزار شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه در شبکه ایکس نوشت که در این نشست عبیدالرحمان نظامانی، کاردار سفارت پاکستان در کابل، نقش افغانستان در اتصال منطقه‌ای را مهم خوانده و خواهان «روابط مثبت» کشورها با افغانستان شده است.

به گفته‌ او، آقای نظامانی امنیت و اقتصاد افغانستان را ستوده و امنیت را عامل کلیدی در اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی دانسته است.

در همین ‌حال، به گفته این مقام وزارت خارجه، نماینده سفارت هند در کابل نیز بر ادامه همکاری‌های هند با افغانستان تاکید کرده و گفته که کشورش کمک‌های خود را به مردم افغانستان افزایش داده است.

او گفته که دهلی روابط تجاری خود را از طریق بندر چابهار با افغانستان گسترش خواهد داد و «به طور فعالانه در ابتکارات بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد افغانستان شرکت می‌کند.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه نوشته است که ضمیر کابلوف، نماینده خاص رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در این نشست گفته است که «افغانستان باید بخشی از بحث‌های اصلی[کشورهای شرکت کننده] این نشست باشد».

او بازگشت سفیران جدید به افغانستان را گام مهم برای افغانستان و کشورهای منطقه دانسته است.

افزون بر آن، نماینده اندونزیا در این نشست گفته که «امارت اسلامی یک عضو فعال جامعه جهانی شود.» او همچنین بر لزوم همکاری‌های منطقه‌ای با افغانستان تاکید کرده است.

حسن کاظمی قمی، رئیس نمایندگی دیپلوماتیک ایران در کابل نیز گفته که با مشورت و همکاری حکومت‌های منطقه، افغانستان نقطه اتصال و تماس منطقه شود.

این اولین نشست منطقه‌ای است که به ابتکار افغانستان در کابل برگزار و روی همکاری با دولت افغانستان تاکید می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *