وزارت معادن و پترولیم: ۶۰ هزار تُن نفت خام قشقری سرپل را فروختیم

وزارت معادن و پترولیم از فروش ۶۰ هزار تُن نفت خام قشقری سرپل به ارزش حدود ۳۳ میلیون دالر امریکایی خبر داده‌اند.

به گزارش کابل۲۴، وزارت معادن و پترولیم با نشر خبرنامه‌ای گفته که این مقدار نفت خام از ساحه نفتی قشقری استخراج شده بود و از طریق داوطلبی به یک شرکت داخلی فروخته شده است.

این وزارت افزوده است که در این داوطلبی ۱۸ شرکت اشتراک کرده بودند که شرکت «یما پترولیم» با ارایه بلندترین نرخ برنده اعلام شد.

در همین حال، شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم این داوطلبی را «آزاد» و «شفاف» خوانده است.

این در حالی است که در ماه قوس سال گذشته دفتر معاونیت اقتصادی رییس‌الوزرا از افتتاح هشت حلقه چاه نفت جدید در ولایت سرپل خبر داده‌ بود.

این معاونیت اضافه کرده بود که با حفاری و فعال کردن هشت حلقه چاه جدید، سطح استخراج روزانه‌ میدان نفتی سرپل نیز به ۸۰۰ متر مکعب افزایش یافته است.

معدن نفت قشقری در شمال کشور شامل سه بخش آق‌دریا، قشقری و انگوت در مجموع 1723 کیلو مترمربع مساحت را اشغال کرده است که 19.6 میلیون تن نفت از آن قابل استفاده می باشد و در آینده‌های نزدیک در صورت برمه شدن چاه‌های دیگر آن مقدار اسخراج نفت از آن نزدیک به 1000 تن در یک شبانه روزخواهد رسید.

نور الله امیرزاده، انجینیر عمومی نفت قشقری در گفتگو با تلویزیون ملی گفته است که اکنون از چاه‌های نمبر 1، 3، 4، 9، 10 این معدن، 200 تن نفت خالص در روز استخراج می‌شود.

امیر زاده افزوده است که قرار است 30 چاه دیگر در آینده نزدیک توسط شرکت چینی نیز حفر شود که با حفر آن مقدار استخراج نفت از 200 تن بر 1000 تن در روز افزایش می‌یابد.

بازارکمی، قشقری و زمردسای از معادن نفت افغانستان در شمال کشور می‌باشد که در مجموع 10 چاه در این معادن حفر شده است که از جمله 5 چاه آن در معدن نفت قشقری می باشد

استخراج میدان نفتی سرپل و سایر میادین نفتی حوزه‌ دریایی آمو در جوزجان و فاریاب را به شرکت چینی موسوم به «گاز و پترولیوم شین‌جیانگ در آسیای مرکزی» واگذار شده‌اند و میعاد این قرارداد ۲۵ سال است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *