سایه‌‌ی سیاست بر اقتصاد؛ آلمان یک معامله بزرگ تجاری دیگر را با چین لغو کرد

آلمان به دلایل امنیت ملی، واگذاری یکی از شعبه‌های فولکس واگن را به چین متوقف کرد؛ اقدامی که ضربه‌ای جدید به روابط پرتنش این کشور با بزرگترین شریک تجاری‌اش محسوب می‌شود.

گروه «MAN Energy Solutions» که از گروه‌های زیرمجموعه فولکس واگن محسوب می‌شود، پیش از این در جولای ۲۰۲۳ اعلام کرده بود که قصد دارد تجارت توربین‌های گازی خود را، به شرکت دولتی چینی «CSIC Longjiang GHGas Turbine Co» واگذار کند.

کابل ۲۴: با این وجود بررسی‌های دولت آلمان، نگرانی‌هایی را در این باره ایجاد کرده که چین از این توربین‌های گازی برای تامین انرژی کشتی‌های جنگی استفاده کند.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که اگرچه برلین از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خارجی استقبال می‌کند، اما همچنان از فناوری‌های مرتبط با «امنیت عمومی» در برابر کشورهایی که «شاید همیشه رابطه دوستانه با ما ندارند» محافظت خواهد کرد.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان نیز در همین کنفرانس گفت که از تصمیم دولت «به دلایل امنیتی» استقبال می‌کند.

بر اساس آمارهای دولت آلمان، برلین و پکن سال گذشته میلادی کالاهایی به ارزش ۲۵۵ میلیارد یورو مبادله کردند. با این وجود روابط دو کشور در سال‌های اخیر بارها دچار تنش شده است زیرا آلمان تلاش دارد از تولیدکنندگان محلی محافظت کند و وابستگی خود را به چین کاهش دهد.

در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی نیز آلمان فروش یکی از کارخانه‌های نیمه‌هادی خود را به یک شرکت فناوری متعلق به چین، بار دیگر به دلیل نگرانی‌های امنیتی مسدود کرد.

واکنش چین

سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه گفت: «چین با سیاسی شدن همکاری‌های تجاری عادی مخالف است. ما امیدواریم که آلمان محیط تجاری منصفانه، عادلانه و بدون تبعیض را برای شرکت‌های سراسر جهان از جمله شرکت‌های چینی فراهم کند.»

شرکت چینی «MAN Energy Solutions» نیز اعلام کرد که به تصمیم دولت آلمان احترام می‌گذارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *