عملکرد وزارت خارجه امریکا در باره نحوه خروج از افعانستان بررسی می‌شود

وزیر خارجه امریکا دستور داد تحقیقاتی درباره نحوه عملکرد وزارت خارجه امریکا در جریان خروج از افغانستان انجام شود.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه امریکا قرار است عملکرد وزارت خارجه تحت امر خود در ارتباط با خروج از افغانستان را بررسی کند. او در این ارتباط گفته که دستوراتی را صادر کرده است.

بلینکن بررسی عملکرد وزارت خارجه امریکا را در نشست رونمایی از گام‌های جدید برای نوسازی وزارت خارجه مطرح کرد و گفت که این وزارتخانه باید از این تجربه درس بگیرد و اگر سناریوی مشابهی در آینده ایجاد شود، بهتر عمل کند.

وزیرخارجه امریکا در این‌باره اظهار داشت: «خیلی چیزها وجود دارد که اکنون، با نگاهی به گذشته، می‌توانیم و باید بپرسیم، اینکه آیا می‌توانستیم کارها را به گونه‌ای دیگر انجام دهیم؟ آیا می‌توانستیم آن گام را به گونه‌ای متفاوت برداریم؟ آیا ابتدا باید این ایده را امتحان می‌کردیم؟ آیا می‌توانستیم سریع‌تر به این تصمیم برسیم؟»

به گفته بلینکن: «اکنون ما مدیون خودمان، دوستان و شرکای افغان خود، و کارمندان آینده وزارت امور خارجه هستیم که ممکن است روزی با چالشی مشابه مواجه شوند، همه چیزهایی را که یاد گرفتیم، مطالعه کنیم، به کار ببریم و حفظ کنیم. به‌گونه‌ای که برنامه‌ریزی آینده ما را افزایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا برای حوادث احتمالی آینده بهتر آماده شویم.»

مردم افغانستان با ابراز نگرانی از خروج امریکایی ها از افغانستان گفته‌اند که این گونه ترک افغانستان پیامدهای منفی دارد که از جمله به گسترش ناامنی و فقر اشاره کرده‌اند. آگاهان سیاسی و نظامی افغانستان باور دارند که گسترش قاچاق مواد مخدر، افزایش فعالیت‌های تروریستی و فساد گسترده در نهادهای دولتی دستاورد ۲۰ ساله حضور امریکا بود که افغانستان را با بحران مواجه ساخت.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *