طالبان از اتحادیه اروپا کمک خواستند

اتحادیه اروپا می‌گوید که طالبان در گفتگوهای خود با مقام‌های این اتحادیه، برای فعال نگه‌داشتن میدان‌های هوایی افغانستان درخواست کمک کردند.
دفتر خدمات خارجی اتحادیه اروپا با نشر اعلامیه‌ای گفته‌است که این گفتگو به‌معنای به رسمیت شناختن حکومت موقت طالبان توسط اتحادیه اروپا نیست؛ بلکه بخشی از تعامل عملیاتی این اتحادیه و مردم افغانستان است.

اتحادیه اروپا گفته است که طالبان متعهد شده‌اند تا به تعهد خود مبنی بر عفو همکاران نیروهای ناتو پابند باشند.

طالبان در حالی برای فعال نگه‌داشتن میدان‌ها هوایی افغانستان از اروپا تقاضای کمک کرده است که قطر و امارات عربی برای گرفتن مدیریت میدان هوایی کابل در رقابت هستند.

به تازگی چهار دیپلمات خارجی مستقر در منطقه خلیج فارس به رویترز گفته‌اند که مقامات امارات متحده عربی در هفته‌های اخیر یک سلسله‌ گفتگوها را با طالبان برای بحث در مورد مدیریت میدان هوایی کابل انجام داده‌اند.

رویترز نوشته‌است که این گفتگوها نشان می‌دهد که چگونه کشورها به دنبال اعمال نفوذ خود در افغانستان تحت حکومت طالبان هستند؛ در شرایطی که این گروه به طور  توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده‌است.

به گفته منابعی که به دلیل حساسیت موضوع از فاش‌شدن نام‌شان خودداری کرده‌اند، اماراتی‌ها مشتاق مقابله با نفوذ دیپلماتیکی هستند که قطر از آن برخوردار است.

در آستانه خروج نیروهای خارجی، سال گذشته خدمات امنیتی میدان‌های ‌هوایی کابل، هرات، بلخ و قندهار به شرکت «G42» امارات متحده عربی واگذار شده‌بود. گفتنی است که بخشی از مدیریت میدان هوایی کابل از جمله کنترل ترافیک هوایی را نیروهای ناتو به عهده داشتند

طالبان در حالی از اتحادیه اروپا خواستار کمک شده اند که پیش از این ترکیه نیز گفته بود که با طالبان در حال رایزنی هستند تا مدیریت میدان هوایی کابل را به عهده بگیرند.

در همین حال گزارش‌های نشر که پاکستان تمایلی به نزدیکی طالبان با ترکیه را ندارد. شاید یکی از دلایلی که ترکیه موفق به تعامل با طالبان در باره مدیریت میدان هوایی کابل نشده است مخالفت اسلام آباد باشد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *