طالبان با ازبکستان درباره پروژه راه آهن ترمز تا پیشاور گفتگو کردند

هیأت طالبان در سفرش به ازبکستان با مقامات این کشور، در مورد نقشه راه‌ همکاری‌های تجارتی از جمله پروژه راه‌آهن «ترمز – مزار شریف- کابل – پیشاور» گفتگو کردند.این هیات که مولوی عبدالسلام حنفی؛ معاون رییس دولت طالبان آن را رهبری می‌کرد با عمر زاکوف؛ معاون نخست وزیر ازبکستان دیدار نکرده‌است.

در بیانیه‌ای که ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان نشر منتشر کرده، آمده که در این دیدار دو طرف در زمینه‌های توسعه تجارت، سوخت و مواد اولیه به ویژه در زمستان، تسهیلات ترانزیتی برای تجار افغانستان، همکاری در بخش صحی، خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت سرخان – پل‌خمری، راه‌آهن «ترمز – مزار شریف- کابل – پیشاور» گفتگو کردند.

به گفته مقامات ازبکستان، خط ریلی «ترمز – مزار شریف- کابل – پیشاور» یکی از بزرگ‌ترین طرح‌ها در تاریخ ازبکستان خواهد شد.

مجاهد گفته که تیم‌های کاری مشترکی بین دو طرف در بسیاری از زمینه‌ها تشکیل شده و نقشه راه همکاری‌ها در ده روز آینده تکمیل می‌شود و برای تصمیم گیری به به رهبران دو کشور ارایه می‌کنند.

پیش از این مقام‌های ازبکستان گفته بودند که طالبان خواستار وصل پیشاور به ترمز است.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *