طالبان در هرات به نقض گسترده حقوق بشری زنان و دختران متهم شدند

دیدبان حقوق بشر و انستیتوت حقوق بشر دانشگاه سن‌خوزه امریکا، در یک گزارش مشترک طالبان را به نقض گسترده حقوق بشری زنان و دختران در هرات متهم کرده‌اند.این دو نهاد به نقل از زنان و دختران در هرات گفته از زمانی که طالبان در ۱۲ آگست این شهر را تصرف کرده‌اند، بین زنان و دختران رعب ایجاد کرده‌اند. گفته شده طالبان در هرات در جستجوی زنان فعال برآمده‌اند.

زنان و دختران هراتی که برخی‌شان دانشجو و برخی هم صاحب‌شغل بوده و نقش فعال در جامعه داشته‌اند، گفته‌اند که پس از سقوط هرات به دست طالبان، زندگی آنها کاملا دگرگون شد، دسترسی‌شان به کار و تعلیم به طور اساسی تغییر کرد یا هم کاملا از بین رفته‌است.

این زنان گفته‌اند که از ترس بدون محرم یا به دلیل محدودیت‌های نوع لباس، نمی‌توانند از خانه بیرون شوند.

در گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر و انستیتوت حقوق بشر دانشگاه ایالتی سن‌خوزه آمده، زنانی که قبلا کار می‌کردند اکنون با مشکلات و نگرانی‌های اقتصادی روبرو اند چون منبع درآمد خود را از دست داده‌اند و نمی‌توانند کار کنند.

طالبان تاکنون در این زمینه واکنش نشان نداده‌اند.

به تازگی میشل باشله؛ کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته با محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان در افغانستان، خطر بازگشت زنان و دختران افغان به دهه ۹۰ وجود دارد.

او این اظهارات را در هفتادوششمین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد که روز سه‌شنبه، ۳۰ سنبله، آغاز شده، بیان کرد.

باشله گفت که زنان افغان در بسیاری از بخش‌های کاری با محدودیت‌های فزاینده‌ای روبه‌رو هستند و آنان از زندگی اجتماعی حذف شده‌‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *