طالبان در نشست تهران شرکت نمی‌کنند

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی دولت طالبان می‌گوید، از آدرس طالبان کسی در نشست تهران که قرار است تا سه روز دیگر برگزار شود، اشتراک نمی‌کند.او امروز (یکشنبه، ۲ عقرب) در یک نشست خبری با استقبال از برگزاری نشست تهران، گفت:” از آدرس افغانستان کسی در نشست تهران که در سطح وزیران خارجه کشور‌های همسایه‌ افغانستان برگزار می‌شود شرکت نمی‌کند”.

طبق اعلام وزارت خارجه ایران، نشست کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی تهران قرار است روز چهارشنبه (۲۷ اکتبر) هفته جاری برگزار شود.

در این نشست، وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و نماینده‌ای از روسیه اشتراک خواهند کرد.

این کشورها روی موضوع تشکیل دولت فراگیر و تامین صلح و ثبات در افغانستان بحث خواهند کرد.
این در حالیست که چند روز قبل با حضور نماینده ایران، نشستی در مسکو اشتراک کردند. نشستی که تهران آن‌را بی نتیجه و بدون صدور اعلامیه خوانده بود.
طالبان در نشست مسکو خواستار کمک‌های سیاسی و اقتصادی روسیه شده بود.
بعد از نشست مسکو ولادمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در یک نشست در سوچی اعلام کرد که به رسمیت شناختن طالبان نزدیک است.

، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشستی در سوچی گفت: کشورهای غربی مسئولیت اصلی آنچه را که در افغانستان رخ می‌دهد، بر عهده دارند.

وی ادامه داد: مسئولیت اصلی بابت آنچه که در افغانستان اتفاق می‌افتد، بر گردن کشورهایی است که ۲۰ سال در افغانستان حضور داشتند و در این کشور می‌جنگیدند. نخستین چیزی که آنها باید انجام دهند، این است که دارایی‌های خارجی افغانستان را برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور، آزاد کنند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین طالبان را بابت تلاش‌هایش در مقابله با تروریست‌های داعش در افغانستان ستود و به این نکته اشاره کرد که طالبان در مواجهه و مقابله با داعش تلفات نیز داده‌ است.

پوتین همچنین افزود: نقش پاکستان در سازش افغانستان اهمیت زیادی دارد و اسلام آباد یکی از بازیگران اصلی در منطقه محسوب می‌شود.

وی همچنین به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان که تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا محسوب می‌شود، نیز اشاره کرد و افزود: بایدن کار درست را انجام داد. به طور حتم می‌دانست که چه کار باید انجام دهد اما درباره جزئیات آنچه که اتفاق افتاد، شاید اطلاعاتی نداشت با این حال، راه درست را انتخاب کرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *