پهپاد عمود با بال‌های ثابت وارد می‌شود

شرکت تایلندی اچ جی رباتیکس از تولید پهپاد مستحکمی با بال‌های ثابت خبر داده که قادر به نشست و برخاست به صورت عمودی است.

به گزارش کابل ۳۴ به نقل از نیواطلس، این پهپاد به علت استفاده از بال‌های ثابت هم می‌تواند سریع‌تر پرواز کند و هم مسافت طی شده توسط آن در مقایسه با نمونه‌های مشابه بیشتر است.

مزیت دیگر این پهپاد این است که علیرغم استفاده از بال‌های ثابت به صورت عمومی نشست و برخاست می‌کند و لذا نیازی به باند پرواز و فرودگاه نیز ندارد. پهپاد یادشده بر خلاف دیگر پهپادهای عمود پرواز فاقد تعداد زیادی ملخ، یا برخی تجهیزات مکانیکی سنگین و پیچیده است که موجب اضافه وزن و سنگین شدن آن می‌شود.

در انتهای بال ثابت این پهپاد و در بخش دم از دماغه‌ای خاص استفاده شده که خم شدن آن در حالت پرواز حرکت رو به جلو را تسهیل کرده و صاف قرار گرفتن آن موجب بلند شدن راحت عمودی می‌شود.

این وسیله وتال نام دارد و برای کنترل زمین‌های کشاورزی و نظارت و گشت زنی ساخته شده است. طول بال این پهپاد ۱۳۰۰ میلی متر و بدنه آن از جنس فیبر کربنی است. وزن کل بی سرنشین مذکور به ۳.۸ کیلوگرم می‌رسد. دو موتور این پهپاد توسط یک باتری لیتیومی ۱۲ آمپری با قابلیت تعویض سریع تغذیه می‌شوند که طبق گزارش‌ها، یک بار شارژ آن برای ۶۰ دقیقه پرواز کافی است.

حداکثر سرعت این بی سرنشین تایلندی به ۹۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و امکان حمل حداکثر ۸۰۰ گرم بار را دارد. حسگرها و دوربین‌های متعدد بررسی محیطی را توسط این پهپاد تسهیل می‌کند.

با افزودن ماژول های نسل چهارم و پنجم برقراری ارتباط مخابراتی میان این دستگاه و ایستگاه زمینی از فاصله حداکثر هفت کیلومتری ممکن می‌شود. قیمت ۲۳ دالر باشد.

محققان می‌گویند این وسیله به امور کشاورزی کمک فوق العاده می‌کند و کار را برای کشاورزان راحت تر می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *