ترکیه با کمک روسیه نیروگاه اتمی می‌سازد

ترکیه و روسیه در سال ۲۰۱۰ نخستین توافقنامه احداث نیروگاه مرسین- آق قویو را امضا کردند که براساس آن روس‌ها باید حداکثر تا سال ۲۰۲۳، نیروگاه مذکور را با چهار رآکتور اتمی و ظرفیت تولید ۴ هزار و ۸۰۰ مگاوات برق آماده بهره برداری کنند.

سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که موضوع ساخت دو نیروگاه اتمی جدید در ترکیه در دیدار پوتینترکیه با کمک روسیه نیروگاه اتمی می‌سازد  و اردوغان در سوچی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گزارش کابل۲۴، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه گفت، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رهبران روسیه و ترکیه در دیدار خود در سوچی که اخیرا برگزار شد درباره امکان ساخت دو نیروگاه اتمی در خاک ترکیه با کمک مسکو رایزنی و تبادل نظر کرده‌اند.

براساس گزارش خبرگزرای تاس، پسکوف گفت: در حقیقت درباره این مساله بحث و رایزنی شد.

سخنگوی کرملین اضافه کرد، رهبران روسیه و ترکیه درباره توسعه شاخه جدیدی از اقتصاد در ترکیه رایزنی کردند؛ و ساخت دو نیروگاه برق جدید در مکان‌هایی که ترکیه برای آن در نظر گرفته است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پوتین و اردوغان روز چهارشنبه در سوچی در روسیه دیدار کردند. این دیدار حدود ۳ ساعت به طول انجامید و در آن طیف وسیعی از موضوعات مختلف از جمله روابط دوجانبه، مسائل بین المللی و مساله انرژی مطرح شد.

گفتنی است ترکیه و روسیه در سال ۲۰۱۰ نخستین توافقنامه احداث نیروگاه مرسین- آق قویو را امضا کردند که براساس آن روس‌ها باید حداکثر تا سال ۲۰۲۳، نیروگاه مذکور را با چهار رآکتور اتمی و ظرفیت تولید ۴ هزار و ۸۰۰ مگاوات برق آماده بهره برداری کنند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *