وزیر خارجه ترکیه: هیچ وعده‌ی برای اعطای ویزا و اقامت به افغان‌ها ندادیم

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه گفته است که هیچ وعده‌ی برای اعطای ویزا و اجازه اقامت به پناهجویان افغان داده نشده است.

به گزارش کابل‌۲۴ به نقل از رسانه‌های ترکیه، دنیز دمیر، نماینده انقره از اپوزیسیون حزب جمهوری‌‌خواه خلق در پارلمان این کشور با اشاره به دیدار وزیر مهاجرین افغانستان با سفیر ترکیه در کابل مدعی شد که در این نشست گویا در مورد قانونی شدن حضور پناهجویان افغان در ترکیه و اعطای ویزای کاری بحث و توافقات حاصل شده است.

هاکان فیدان گفت که در این نشست درباره موضوعات دیگری از جمله مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی از افغانستان و بازگشت پناهجویان غیرقانونی افغان گفت‌وگو شده است.

ترکیه در ماه‌های گذشته شناسایی، بازداشت و اخراج افغان‌های فاقد مدارک اقامتی را تشدید کرده و معمولا هر هفته گزارشی از اخراج آنان منتشر می‌شود.

در دو سال گذشته ده‌ها هزار شهروند افغانستان از این کشور بازگردانده شده‌اند.

هزاران نفر با پیمودن راه‌های دشوار مهاجرت از مسیر ایران، به امید رسیدن به اروپا وارد ترکیه شده‌اند. شمار زیادی در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که عملیات‌ برای مقابله با ورود و خروج غیرقانونی پناهجویان در سراسر ترکیه همچنان ادامه دارد.

دو‌ روز قبل نیروهای گارد ساحلی ترکیه ۴۰ پناهجوی افغان را در ولایت چاناک‌قلعه این کشور بازداشت کردند.

این پناهجویان روز سه شنبه ۱۹ جدی قصد خروج غیرقانونی از مرزها را داشتند، اما شناسایی و بازداشت شده‌اند.

این افراد می‌خواستند از طریق آب‌های ترکیه راهی اروپا شوند، اما گارد ساحلی ترکیه آنان را متوقف کرده است.

مقابله با مهاجرت غیرقانونی یکی از وعده های مهم اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری بود.

ترکیه همچنین اعلام کرده که ساخت دیوار امنیتی و برج‌های دیده‌بانی و همچنین حفاری ترانشه‌ها برای تامین امنیت ۲۹۵ کیلومتری مرز با کشور همسایه و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی و ورود مهاجران خارجی ادامه دارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *