بحران بیست ساله (۱)

در عصری که جهان با ویرانی‌های جنگ جهانی اول و یک چشم انداز ژئوپلیتیکی در نوسان دائمی دست و پنجه نرم می‌کرد، ادوارد هالت کار در اثر مهم خود، بحران بیست ساله، ۱۹۱۹-۱۹۳۳ کاوشی قابل تأمل در روابط بین الملل را آغاز کرد. با دقت فکری تزلزل ناپذیر، کار به بررسی انتقادی علل زمینه‌ای می‌پردازد که دوران پرآشوب سیاست جهانی را شکل داده و از خوانندگان می‌خواهد با پارادوکس‌ها و تضادهای عمیقی که همچنان بر دنیای امروز ما تأثیر می‌گذارند، مقابله کنند.

تحلیل زیرکانه کار با آشکار کردن پیچیدگی‌های قدرت، دیپلماسی و پیگیری بی‌امان منافع ملی، ما را به درک بافت تاریخی آن زمان و ارزیابی مجدد درک خود از پویایی‌های حاکم بر روابط بین‌الملل دعوت می‌کند. کار در داستان سرایی استادانه‌اش، کنجکاوی بی‌وقفه‌ای را در درون ما برمی‌انگیزد و ما را وادار می‌کند تا سفری اکتشافی را آغاز کنیم به همان اندازه روشنفکرانه است که عمیقا با دنیای معاصر ما مرتبط است.

نویسنده: ادوارد هالت کار

مترجم: صبور بیات، دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل

ادوارد هالت کار (1892 -1982) مورخ، دیپلمات و نویسنده بریتانیایی بود. که در لندن متولد شد، شغلی برجسته در دانشگاه داشت، به تدریس روابط بین‌الملل در دانشگاه ولز، آبریست‌ویت، و بعدا به عنوان همکار در دانشگاه کمبریج. تخصص او در تاریخ شوروی و سیاست خارجی باعث شد تا او به یک مرجع برجسته در این زمینه تبدیل شود و مناصب تأثیرگذاری مانند سفیر بریتانیا در اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ جهانی دوم داشت.

سبک نگارش کار با تحقیقات دقیق، تحلیل پیچیده و رویکرد انتقادی که دیدگاه‌های غالب را به چالش می‌کشید مشخص می‌شد. مشهورترین اثر او، «بحران بیست ساله، 1919-1939»، که در سال 1939 منتشر شد می‌باشد.

دوره بین جنگ‌ها را موشکافی می‌کند و دیپلماسی پیشگیرانه معیوب را بررسی می‌کند که نتوانست از جنگ جهانی دوم جلوگیری کند. کمک‌های فکری کار به شکل دادن به حوزه روابط بین‌الملل ادامه می‌دهد و او را به چهره‌ای ماندگار در مطالعه تاریخ و سیاست قرن بیستم تبدیل می‌کند.

نمای کلی فصل اول:

در پیامدهای آشفته پس از جنگ جهانی اول، در حالی که کشورها به دنبال بازسازی و ایجاد نظم جدید جهانی بودند، کتابی تأثیرگذار پدید آمد که خرد متعارف را به چالش کشید و زمینه را برای درک روابط بین‌الملل در قرن بیستم فراهم کرد. اثر مهم ادوارد هالت کار، «بحران بیست ساله، 1919-1939»، تحلیلی قابل تامل از دوران بین‌جنگ ارائه کرد و عوامل پیچیده‌ای تعارض را که در فروپاشی نظم جهانی و وقوع فاجعه‌ای دیگر نقش داشتند، روشن کرد.

کار، مورخ برجسته بریتانیایی، دیپلمات و نظریه پرداز روابط‌بین الملل، این کتاب را در زمانی نوشت که جهان با پیامدهای ویرانگر جنگ جهانی اول دست و پنجه نرم می‌کرد و تلاش می‌کرد از تکرار چنین خشونت‌های نفرت انگیزی جلوگیری کند.

کار با تحقیقات دقیق و درک جامع ایدئولوژی‌های سیاسی، به جزئیات جنگ قدرت، مانورهای دیپلماتیک و درگیری‌های ایدئولوژیکی که مشخصه سال‌های بین جنگ بود، پرداخت.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های تحلیل کار، بررسی مفهوم آرزومند قدرت است. .او درک سنتی از قدرت را به عنوان یک قدرت نظامی به چالش می‌کشد و در عوض بر اهمیت تأثیرات اقتصادی، فرهنگی و ایدئولوژیک در شکل دادن به روابط بین‌الملل تأکید می‌کند. کار این ایده را ماهرانه با مثالی عمیق از پیامدهای جنگ جهانی اول – کنفرانس صلح پاریس در سال 1919 نشان می‌دهد.

در کنفرانس صلح پاریس، قدرت‌های پیروز متفقین برای جبران نارضایتی‌های جنگ و برقراری صلح پایدار تشکیل جلسه دادند. با این حال، علیرغم قصد برای حل و فصل منصفانه و عادلانه، کار نشان می‌دهد که چگونه پویایی قدرت بر مذاکرات تأثیر گذاشته و منجر به تحمیل معاهدات سختگیرانه بر قدرت‌های مرکزی شکست خورده شده است.

کار بر منافع اقتصادی و جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیکی قدرت‌های پیروز تأکید می‌کند که به شدت بر مفاد معاهده ورسای تأثیر گذاشت. با تحمیل غرامت‌های فلج کننده بر آلمان، ترسیم مجدد مرزها بدون در نظر گرفتن خواسته‌های جمعیت‌های آسیب دیده، و نادیده گرفتن اصل تعیین سرنوشت، بذر درگیری‌های بیشتر ناآگاهانه کاشته شد.

از طریق این مثال قانع کننده، کار نشان می‌دهد که چگونه قدرت به برتری نظامی محدود نمی‌شود، بلکه با ملاحظات اقتصادی، استراتژیک و ایدئولوژیک در هم تنیده است. او با در هم تنیدن ماهرانه روایات تاریخی و بینش‌های نظری، درک عمیق‌تری از انگیزه‌ها و اقدامات بازیگران کلیدی در این دوره سرنوشت‌ساز ارائه می‌دهد.

هنگامی که خوانندگان سفری را از طریق “بحران بیست ساله، 1919-1939” کار آغاز می‌کنند، مجذوب تحلیل دقیق، دانش دقیق و توانایی او در روشن کردن تعامل پیچیده قدرت، ایدئولوژی و دیپلماسی می‌شوند. رویکرد تفکر برانگیز کار، روایت‌های غالب را به چالش می‌کشد و مشکلات روابط بین‌الملل را روشن می‌کند، و این کتاب را برای هر کسی که به دنبال درک دقیق دوران بین‌جنگ و تأثیر پایدار آن بر صحنه جهانی است، ضروری می‌سازد.

خلاصه کامل بعدی این کتاب به جزئیات بیشتر می‌پردازد، استدلال‌های کلیدی کار را بررسی می‌کند، مفاهیم نظریه‌های او را تحلیل می‌کند، و بینش‌های ارزشمندی را در مورد درس‌هایی که می‌توان از این کار مهم استخراج کرد، ارائه می‌کند.

من سه ایده کلیدی اساسی این کتاب را در متن آینده پوشش خواهم داد.

۱. این کتاب اهمیت مطالعه روابط بین‌الملل را در زمینه قدرت و اخلاق برجسته می‌کند.

۲. مفاهیم ایده‌آلیستی تئوری روابط بین‌الملل را به چالش می‌کشد و برای رویکردی واقع‌بینانه استدلال می‌کند که در پویایی قدرت و منافع دولت‌های ملت نقش دارد.

۳. کار بر ماهیت چرخه‌ای روابط بین‌الملل و شکست جامعه ملل تأکید می‌کند و محدودیت‌های رویکردهای ایده‌آلیستی برای دستیابی به ثبات و صلح جهانی را برجسته می‌کند.

فصل دوم:

این کتاب در فصل دوم اهمیت مطالعه روابط بین‌الملل را در زمینه قدرت و اخلاق برجسته می‌کند. تحلیل کار فراتر از مثال خاص معاهده ورسای و جنگ سرد است، زیرا او ادعا می‌کند که دستیابی به قدرت یک جنبه اساسی از سیاست بین‌المللی است. او استدلال می‌کند که ملت‌ها بر اساس منافع شخصی خود هدایت می‌شوند و به همین دلیل، اصول اخلاقی اغلب برای دستیابی به قدرت دستکاری و نادیده گرفته می‌شوند.

کار این مفهوم را از طریق رویدادهای مختلف تاریخی و سیاسی نشان می‌دهد. او بر اهمیت قدرت در رابطه با حفظ صلح و ثبات در روابط بین‌الملل تأکید می‌کند. او تاکید می‌کند که توزیع قدرت بین کشوها می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تجاوز عمل کند و احتمال درگیری را کاهش دهد. این دیدگاه این فرض سنتی را به چالش می‌کشد که اخلاق به تنهایی می‌تواند صلح و همکاری بین ملت‌ها را تقویت کند. در عوض، کار ادعا می‌کند که پویایی قدرت و دنبال کردن منافع شخصی عوامل کلیدی در شکل دادن به رفتار کشورها هستند.

کار برای حمایت از استدلال خود، جامعه ملل را بررسی می‌‌کند، سازمانی بین‌المللی که پس از جنگ جهانی اول تأسیس شد. در حالی که اتحادیه بر اساس اصول امنیت جمعی و ترویج صلح پایه گذاری شده بود، کار استدلال می‌کند که در نهایت به دلیل فقدان قدرت شکست خورد. او معتقد است که اتحادیه فاقد اقتدار و مکانیسم‌های اجرایی لازم برای رسیدگی مؤثر به درگیری‌های بین‌المللی است. این مثال بر ادعای کار تأکید می‌کند که قدرت در روابط بین‌الملل بسیار مهم است، زیرا حتی خوش نیت‌ترین و اخلاقی‌ترین ابتکارات را می‌توان بدون توانایی اعمال قدرت و اجرای تصمیمات بی اثر کرد.

علاوه بر این، کار استدلال می‌کند که رابطه بین قدرت و اخلاق فراتر از قلمرو بازیگران دولتی است. او این مفهوم را نقد می‌کند که اخلاق یک مفهوم مطلق و جهانی است و معتقد است که اصول اخلاقی در جوامع و فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. این دیدگاه این ایده را به چالش می‌کشد که یک چارچوب اخلاقی واحد و عینی وجود دارد که باید روابط بین‌الملل را هدایت کند. در عوض، کار بر این باور است که اخلاق با پویایی قدرت شکل می‌گیرد و در معرض دستکاری در تعقیب منافع شخصی است.

کار با بسط این ایده، مفهوم «رئالیسم» را در روابط بین‌الملل بررسی می‌کند. رئالیسم استدلال می‌کند که دولت ها اساسا ً برای به حداکثر رساندن قدرت خود و تأمین منافع خود عمل می‌کنند. کارر معتقد است که واقع‌گرایی درک دقیق‌تری از سیاست بین‌الملل ارائه می‌کند، زیرا نقش پویایی قدرت را در شکل‌دهی به رفتار ملت‌ها تصدیق می‌کند. او پیشنهاد می‌کند که رویکرد واقع‌بینانه به روابط بین‌الملل شامل شناخت پیچیدگی‌های قدرت و اخلاق و هدایت تنش بین این دو است.

در پایان، «بحران بیست ساله» ادوارد هالت کار بر اهمیت مطالعه روابط بین‌الملل در زمینه قدرت و اخلاق تأکید می‌کند. کار از طریق مثال‌های تاریخی و تحلیل انتقادی، این ایده را به چالش می‌کشد که اخلاق باید روابط بین‌الملل را هدایت کند و در عوض نقش پویایی قدرت را در شکل‌دهی به رفتار ملت‌ها برجسته می‌کند. او بر اهمیت درک و هدایت تنش بین قدرت و اخلاق به منظور ایجاد درک دقیق‌تر و واقعی‌تر از سیاست بین‌الملل تأکید می‌کند.

ادامه دارد…

نویسنده
صبور بیات، دانش‌آموخته‌ روابط بین‌الملل، نویسنده و روزنامه‌نگار در کابل است. آقای بیات بیش از یک دهه است که برای رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی می‌نویسد. از او ده‌ها مقاله در حوزه‌های مختلف در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده‌ است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *