انتقاد سازمان ملل از عدم پرداخت کمک‌های وعده شده به افغانستان

سازمان ملل متحد می‌گوید با وجود آنکه کشورهای جهان پرداخت بیش از یک میلیارد دالر کمک به افغانستان را وعده داده‌اند؛ اما فقط ۱۳۵ میلیون دالر از این کمک‌ها تاکنون پرداخت شده‌است.

این سازمان در بیانیه‌ای با انتقاد از پرداخت نشدن کمک‌ها به افغانستان از کشورهای کمک‌کننده خواست هرچه زودتر کمک‌های خود را پرداخت کنند تا تأمین نیازهای فوری بشردوستانه مردم در افغانستان به نتیجه برسد.

از سوی دیگر، همزمان مارتین گریفیتس؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه با بیان این‌که افغانستان در آستانه یک بحران انسانی جدی قرار دارد، گفت که به مشارکت بین‌المللی مبتنی بر تفاهم با رهبری طالبان نیاز داریم.

او با اشاره به لزوم توجه زیاد جامعه بین‌المللی به وضعیت افغانستان گفت: «علی‌رغم پاسخ‌های سخاوتمندانه به فراخوان آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل در نشست جنوا در ماه سپتامبر برای کمک‌رسانی به افغانستان، این کشور با چنین وضعیت نامطلوبی روبرو است.»

گریفیتس تاکید کرد که در نشست مذکور در مجموع بیش از یک میلیارد دالر تعهد ارایه کمک‌های بشردوستانه داده شد، اگرچه این کمک‌ها هنوز به صورت کامل به سازمان ملل نرسیده‌است.

وی تصریح کرد که مساله اصلی در افغانستان داشتن پول نیست؛ بلکه رسیدن آن به نیازمندان است.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، اقتصاد کشور رو به فروپاشی خوانده شده‌است و نیز دامنه فقر و ناداری رو به گسترش است. سازمان ملل در ماه گذشته میلادی نشستی را برای کمک‌رسانی به افغانستان برگزار کرد و در آن کشورهای جهان وعده کمک ۱٫۲ میلیارد دالری را دادند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *