سازمان ملل: نشست سوم دوحه برای افغانستان در ۱۰ سرطان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد، اعلام کرده که قرار است نشست سوم دوحه در مورد افغانستان در ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان (۳۰ جون تا ۱ جولای) برگزار شود.

سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه، ۱ جوزا، با ارایه معلومات در مورد دیدار اخیر معاون دبیر کل سازمان ملل با مقام‌های ا.ا.ا و برخی از چهرهای افغان در بیانیه‌ای گفته است که در نشست آینده دوحه فعالان جامعه مدنی نیز حضور خواهند داشت.

به گزارش کابل۲۴، در این بیانیه به نقل از چهرهای افغان آمده که هر استراتژی برای تعامل بین‌المللی با ا.ا.ا باید به چالش‌های بشری، توسعه‌ای و اقتصادی که افغانستان با آن‌ها مواجه است، توجه کند.

براساس بیانیه، برخی از سیاسیون در دیدارشان با رزمری دیکارلو، معاون آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان به خطرات و تهدیدات ناشی از مواد مخدر و «گروه‌های تروریستی» در کشور اشاره کرده‌اند.

ا.ا.ا بارها حضور گروه‌های تروریستی مثل داعش در افغانستان را رد کرده‌است. به گفته مقامات بلندپایه داعش در افغانستان شکست خورده و حضور ندارد.

سازمان ملل هدف از نشست سوم دوحه را افزایش تعامل بین‌المللی با ا.ا.ا به‌صورت «منسجم و ساختارمند» عنوان کرده است.

گفتنی است که معاون دبیر کل سازمان ملل از ۲۹ ثور تا ۱ جوزا با مقام‌های ا.ا.ا و شماری از چهرهای سیاسی افغان در داخل کشور، از جمله حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان دیدار کرده است.

وی در این دیدار از ا.ا.ا خواسته است تا در نشست سوم دوحه در مورد افغانستان اشتراک کنند.

دیکارلو دو روز پیش به مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرا گفته بود که شروط افغانستان برای اشتراک در نشست دوحه دشوار نیست.

این در حالی است که نمایندگان ا.ا.ا در دومین نشست سازمان ملل در دوحه که در ۲۹ و ۳۰ ماه دلو گذشته برگزار شده بود، به دلیل عدم پذیرش خواست‌های‌شان از سوی این سازمان اشتراک نکرده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *