جنگ بر سر دختر رئیس جمهوری

انتشار تصویری از دختر رئیس جمهوری اسلواکی توسط یک نماینده پارلمان این کشور موجی از اعتراضات را در پی‌داشته است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، «توماش ترابا»، نماینده پوپولیست و مستقل پارلمان اسلواکی متهم است که با انتشار عکسی در فیسبوک به «اما چاپوتووا» دختر ۱۷ ساله رئیس جمهور این کشور که در یک شوی مد و لباس شرکت کرده بود، تاخته است.

«زوزانا چاپوتوا» که اولین رئیس جمهوری زن در اسلواکی است در واکنش به انتشار این پست فیسبوکی نوشت که حمله به یک سیاستمدار به خاطر فرزندش حقیرانه‌ترین شکل عمل سیاسی است. اگر به خاطر شغل و جایگاه من نبود، توماش ترابا کاری به دخترم نداشت.
رئیس جمهور اسلواکی در ادامه نوشت:«رذالت و حماقت انسان چیزهایی هستند که باید در زندگی با آنها روبه رو شوم و با آنها مبارزه کنم، اما فرزندانم سوای این موضوع هستند.»

چند تن از سیاستمداران اسلواکی حمایت خود را از رئیس جمهوری و خانواده وی اعلام کرده و پست آقای ترابا را محکوم کرده‌اند.

پولیس این کشور نیز اظهارات ترابا را «زورگویی سایبری» توصیف کرد. توماش ترابا اما این انتقادات و اتهام آزار و اذیت سایبری را رد کرد.

«رذالت و حماقت انسان»
جنجال انتشار عکس دختر رئیس جمهوری از آنجا شروع شد که توماش ترابا پستی از شوی فشن لایو اسلواکی را در فیس‌بوک خود بازنشر کرد. در این شو دختر ۱۷ ساله رئیس جمهور هم به عنوان مدل ظاهر شده بود. ترابا با بازنشر کردن این پست نوشت:« از دیروز ما یک مدل برجسته و جدید در اسلواکی داریم.»

کاربران آنلاین معتقدند که این رفتار آقای ترابا تحقیرآمیز است و به خاطر حضورش در یک نمایش مد با دختر رئیس جمهوری رفتاری تحقیرآمیز شده است. انتقادات از رفتار این نماینده پارلمان آنقدر گسترده بود که فشن لایو آن را یک «حمله عمومی» توصیف کرد.

در یکی از پست‌های انتقادی در شبکه اجتماعی اینستاگرام آمده است که ما رفتار ترابا در تحقیر دختر رئیس جمهور را محکوم می‌کنیم و از او می‌خواهیم که عذرخواهی کند. آقای ترابا اما می‌گوید که قربانی «قلدری» آنلاین شده است.

«نمونه‌ای از مزاحمت‌های سایبری»
پلیس اسلواکی در بیانه‌ای نوشته است که ترابا از حدود تخطی کرده است. در این بیانیه آمده است که :«یکی از مقامات عالی در دستگاه پلیس اسلواکی موضوع بدنام کردن یک دختر در انظار عمومی که حتی به سن ۱۸ سالگی هم نرسیده است را پی‌گیری خواهد کرد. فرقی نمی‌کند دختر چه کسی باشد، این حمله‌ای است به یک کودک فقط به خاطر حضور عمومی‌اش.»

بیانیه پولیس می‌افزاید:« این یک نمونه از مزاحمت‌های سایبری است. یک رفتار قرون وسطایی و از جمله مواردی است که پلیس با آن مبارزه می‌کند.»

پلیس اسلواکی اضافه کرده است که مزاحمت‌های سایبری یک مشکل واقعی جهانی است که در دوران همه گیری کرونا، افزایش یافته است.

دفتر رئیس جمهوری اسلواکی از مردم خواسته است تا در پاسخ دادن و انتقاد از ترابا، از واژه‌هایی که حاوی ابتذال و نفرت است پرهیز کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *