محبوب‌ترین موتر دزدان در امریکا کدام‌‌ها اند؟

در فهرست بالاترین آمار موترهای به سرقت رفته، سری اف فورد در صدر جدول قرار گرفته‌اند.

زمانی که موتری عنوان پرفروش‌ترین موتر بازار را پیدا می‌کند، به طور طبیعی می‌تواند بالاترین آمار سرقت را هم به خود اختصاص دهد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از فرارو، در فهرست بالاترین آمار موترهای به سرقت رفته، سری اف فورد در صدر جدول قرار گرفته‌اند. بر اساس آمار منتشر شده «دفتر جرایم بیمه ملی» National Insurance Crime Bureau یا NICB تعداد موترهای به سرقت رفته در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۱ درصد رشد داشته است.
در گزارش دفتر یاد شده آمده است که این دفتر سالانه فهرستی تحت عنوان «چرخ‌های داغ» تهیه می‌کند که در حقیقت استعاره‌ای از خودرو‌های محبوب است و در آن به جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مرتبط با موترهای به سرقت رفته می‌پردازد. این اطلاعات را آژانس‌های مرتبط با نیروی انتظامی در اختیار مرکز اطلاعات جرایم ملی قرار می‌دهند.

چون هنوز سال ۲۰۲۱ به پایان نرسیده، آخرین گزارش تا پایان سال ۲۰۲۰ است که نشان می‌دهد در این سال بالاترین رقم سرقت موتر متعلق به سری اف فورد با ۴۴،۰۱۴ دستگاه است که نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۳ درصد افزایش یافته است. شگفتی این جا است که سارقان بیشتر به وانت مدل سال ۲۰۰۶ علاقه‌مند هستند.

مقام دوم در این فهرست رسوایی، به وانت تمام قد شورولت رسیده هر چند در این آمار مدل‌های سبک و سنگین از هم تفکیک نشده‌اند. تعداد شورولت‌های به سرقت رفته در سال ۲۰۲۰ به عدد ۴۰،۶۹۸ دستگاه رسیده که افزایش خیره‌کننده ۲۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است.

به بیانی دیگر شورولت سیلورادو، هوندای سیویک را به مقام سوم رانده است. دزدان موتر، سلورادوی مدل ۲۰۰۴ را بیشتر ترجیح می‌دهند. مقام سوم به هوندای سیویک رسیده که ۳۴،۱۴۴ دستگاه از آن در سال ۲۰۲۰ به سرقت رفته است که رشد آن نسبت به سال ۲۰۱۹ فقط ۸/ ۲ درصد بوده و بیشترین سرقت‌ها مربوط به مدل سال ۲۰۰۰ است. مقام‌های چهارم، پنجم و ششم را به ترتیب هوندای آکورد، تویوتا کمری و نیسان آلتیما به دست آورده‌اند.

شگفتی دیگر اینکه آکورد در فهرست ۱۰ موتری اول از لحاظ سرقت در امریکا، قدیمی‌ترین مدل به حساب می‌آید. به بیان ساده‌تر، دزدان مدل ۱۹۹۷ آکورد را بیشتر ترجیح می‌دهند. بیشترین آلتیمای دزدیده شده در سال ۲۰۲۰ همان مدل ۲۰۲۰ است.

مقام هفتم متعلق به جی‌ام سی سییرا و هشتم سیلورادو با ۱۳،۰۱۶‌دستگاه است. مقام هشتم، تویوتا کرولا است. در این مورد هم سارقان علاقه‌مند به آخرین فناوری‌های روی داشبورد کرولا هستند و به همین دلیل سال ۲۰۲۰ را بیشتر می‌دزدند. هوندای CR-V در رده بعدی قرار داد که سرقت آن در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، بیش از ۹/ ۲۱درصد رشد داشته است. مقام دهم هم از آن وانت‌های داج/ رام است که بیشترین مدل به سرقت رفته آن مدل ۲۰۰۱ آن است.

البته گزارش دفتر یاد شده در بالا، به تفکیک ایالت‌ها هم فهرست بالاترین موترهای به سرقت رفته را ارائه کرده است. برای مثال در ایالات آلاسکا به خاطر سرمای زمستان و یخبندان‌های طولانی، مدل‌های سوبارو در ۱۰ تای اول مشاهده می‌شوند. در ایالت میشیگان که سه خودروساز سنتی امریکا در آن تولید می‌شوند، داج چارجر بیشتر مورد علاقه سارقان است. در این ایالت ۷۵۵ مورد داج چارجر و ۹۴ مورد میتسوبیشی میراژ گزارش شده‌اند.

موترهای اروپایی که نسبت به موترسازان جاپانی در بازار امریکا توفیق نداشته‌اند و بالطبع تعداد فروش آن‌ها پایین است، در فهرست ۱۰ تای اول مشاهده نمی‌شوند.

شگفتی آخر در این خبر هم این است که بیشترین علت به سرقت رفتن موترها در امریکا، جاگذاشتن سوئیچ روی موتر است. توصیه بعدی که به مردم می‌شود تا احتمال دزدیده شدن موتری آن‌ها کاهش یابد این است که موتری خود را در محل‌های تاریک و خلوت کمتر رها کنید.

معمولا نصب دزدگیر، بستن قفل فرمان و قفل پدال به دلیل مزاحمت‌ها و به تاخیر انداختن فرآیند سرقت، معمولا موثرند. این روز‌ها هم نصب ردیاب به یافتن موتری به سرقت رفته کمک می‌کند. رعایت همه این موارد با هم احتمال به سرقت رفتن موتر را خیلی پایین می‌آورد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *