ارتباط مستقیم چاقی کودکان با استفاده افراطی از گوشی و تبلت/ راهکار مقابله چیست؟

تحقیقات نشان می دهد یکی از عوارض استفاده افراطی از فضای مجازی و فناوری اطلاعات، چاقی است که این مساله در کودکان در سال های اخیر شیوع گسترده ای یافته است.

رشد خیره کننده فناوری اطلاعات و ارتباطات، علیرغم فرصت های فراوانی که ایجاد کرده است، آسیب ها و تهدیدات متعددی نیز به دنبال داشته است که یکی از این عوارض و آسیب های استفاده بیش از حد و افراطی از اینترنت و گوشی های همراه، چاقی و افزایش وزن است. بر اساس یک مطالعه در موسسه میلکن کالیفرنیا ، افزایش زمان استفاده از رایانه، بازی های ویدئویی و تماشای تلویزیون، عامل اصلی افزایش چاقی در سراسر جهان است. یافته های محققان موسسه میلکن در کالیفرنیا نشان از ارتباط مستقیم بین استفاده گسترده از فناوری اطلاعات و ارتباطات و افزایش چشمگیر چاقی در 27 کشور بین سال های 1988 تا 2009 داشته است. موسسه میلکن یک اتاق فکر مستقل اقتصادی است.

افزایش سه برابر چاقی از 1975 تا 2016

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، از سال 1975 چاقی در جهان تقریباً سه برابر شده است. در سال 2016 ، بیش از 1.9 میلیارد افراد 18 سال و بالاتر، اضافه وزن داشتند. از این تعداد بیش از 650 میلیون نفر چاق بودند. 39 درصد از بزرگسالان 18 سال به بالا در سال 2016 اضافه وزن داشتند و 13 درصد چاق بودند. 39 میلیون کودک زیر 5 سال در سال 2020 اضافه وزن یا چاقی داشتند. در سال 2016 بیش از 340 میلیون کودک و نوجوان 5 تا 19 ساله دارای اضافه وزن یا چاقی بودند.

به گفته محققان ، میزان چاقی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز به سرعت در حال افزایش است. به عنوان مثال ، میزان چاقی در چین بین سالهای 2002 تا 2008 بیش از دو برابر شده است ، از 2.5 درصد به 5.7 درصد رسیده است.

ایالات متحده دارای بالاترین درصد بزرگسالان چاق (نزدیک به 34 درصد) است ، پس از آن مکزیک (30 درصد)، نیوزلند (حدود 26 درصد) ، استرالیا (نزدیک به 25 درصد) و کانادا (کمی بیش از 24 درصد) قرار دارند.

عوارض چاقی بر کودکان با استفاده افراطی از گوشی و تبلت

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود 38.2 میلیون کودک زیر 5 سال در سال 2019 دارای اضافه وزن یا چاقی بوده اند که یکی ازعمده دلایل آن، استفاده بیش از حد از گوشی و تبلت و بی تحرکی بوده است.  به گفته دانشمندان چاقی در کودکان می تواند موجب دیابت، کبد چرب، افزایش کلسترول، اختلالات تعادلی و به ویژه اختلالات ستون فقرات شود. طبق تحقیقات اگر والدین کودک دارای اضافه وزن هستند ، احتمال چاقی کودک تقریبا 80 درصد است. اگر یکی از والدین دارای اضافه وزن یا چاقی باشد ، احتمال چاقی کودک 40 درصد است.

علاوه بر ارتباط مستقیم استفاده از فناوری اطلاعات با چاقی در کودکان، استفاده بیش از حد از گوشی و فناوری اطلاعات، آسیب ها و عوارض  و اختلالات روانی جسمانی متعددی برای کودکان به دنبال دارد که از جمله می توان به دیابت نوع 2، اضطراب، کمبود بینایی، افسردگی، پرخاشگری و غیره اشاره کرد.

راه حل مقابله با چاقی کودکان و نوجوانان چیست؟

اما راه حل این مشکل پیچیده چیست؟ در یک کلام مانند بسیاری از بیماری های دیگر دوران کودکی، وظیفه والدین یا سرپرستان است که قوانین مربوط به استفاده محدود از گوشی و فناوری اطلاعات را تعیین کنند. کارشناسان توصیه می کنند بیش از دو ساعت از “فناوری” بی تحرک در روز استفاده نشوند  و سایر متخصصان حداقل 30 دقیقه ورزش و پنج بار در هفته را توصیه می کنند.به طور کلی بهتر است برای کودک تا سنین نوجوانی گوشی یا تبلت جداگانه تهیه نشود و صرفا به آن‌ها اجازه داده شود، از گوشی والدین استفاده کنند. در سنین پایین و سال‌های اولیه دبستان بهتر است دسترسی کودک محدود باشد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *