ابداع تکنیک جدید برای استخراج آب و اکسیژن از خاک ماه

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان برای دسترسی به دو عنصر ضروری آب و اکسیژن از خاک ماه تکنیک جدیدی را ابداع کرده‌اند که با کمک آن فضانوردان می توانند این عناصر را در خاک ماه استخراج کنند.

دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک میلان با همکاری آژانس فضایی اروپا و ایتالیا و دیگر شرکت‌های سیستمهای فضایی OHB تکنیک دو مرحله ای را برای دسترسی به عناصر خاک ماه ابداع کرده اند. این تکنیک که مبتنی بر کره زمین طراحی شده است و برای استخراج عناصر مهمی مانند مواد معدنی، دی اکسید سیلیکون و اکسید آهن از خاک مناطق ماه خواهد بود. تمامی مواد مورد نظر که ۵۰ درصد از خاک ماه را تشکیل می دهد به همراه مقدار زیادی اکسیژن است.

در این تکنیک از گرم کردن خاک شبیه سازی شده ماه تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد در کوره و تبخیر آن مواد معدنی به صورت گاز خواهند شد که همگی آنها حاوی اکسیژن هستند.

پس از آن با انتقال گاز ها و میتان باقی مانده از خاک به کاتالیست و کندانسور می توان اکسیژن را از طریق الکترولیز استخراج کرد. کندانسور وسیله ای است که می تواند آب مایع را از مخلوط جدا کند. بدین ترتیب می توان با استفاده از این تکنیک به آب نیز دسترسی پیدا کرد. در مرحله دوم هیدروژن و متان نیز قابل بازیافت خواهد بود علاوه بر آن مواد جانبی جامد ساخته شده از سیلیس و فلزات نیز بدست می‌آید که می‌تواند مورد مصرف قرار بگیرد. این دانشمندان تلاش دارند تا این فرآیند را بدون دخالت انسان انجام دهند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *