بریتانیا ۷۵ میلیون پوند به افغانستان کمک می‌کند

بریتانیا اعلام کرد که قرار است ۷۵ میلیون پوند (۹۹.۵ میلیون دالر) کمک مالی به افغانستان اختصاص دهد.

افعانستان

به گزارش کابل۲۴ به نقل از نشنال نیوز، «لیز تراس»، وزیرخارجه بریتانیا در جریان برگزاری نشست گروه هفت در شهر لیورپول اعلام کرد که قرار است لندن ۷۵ میلیون پوند (۹۹.۵ میلیون دالر) کمک مالی به افغانستان برای رسیدگی به وضعیت این کشور اختصاص دهد.

در حالی که بسیاری از کارشناسان خروج بی برنامه و غیرمسئولانه آمریکا و کشورهای غربی از افغانستان را عامل بحران کنونی در این کشور می‌دانند، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که این کمک مالی به نجات جان انسان‌ها و حمایت از ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.

ببریتانیا اعلام این کمک مالی به دنبال گفتگوهای روز شنبه در لیورپول میان وزرای خارجه گروه هفت در مورد اقدامات هماهنگ در افغانستان و نحوه تعامل با طالبان صورت گرفته است.

تراس همچنین افزود که لندن در زمستان امسال کمک‌های بشردوستانه حیاتی در افغانستان ارائه خواهد کرد و ما مصمم هستیم که تمام تلاش خود را برای مردم افغانستان انجام دهیم.

در عین حال گفته شده که هیچ کمک مالی مستقیماً از طریق طالبان صورت نمی‌گیرد، بلکه این کمک‌ها از طریق صندوق بشردوستانه افغانستان، برنامه جهانی غذا (WFP) و سایر سازمان‌ها تأمین خواهد شد.

این کمک‌ها در حالی افغانستان اختصاص داده می‌شود که با گذشت نزدیک به ۴ ماه از قدرت گرفتن طالبان هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

پیش از این نخست وزیر بریتانیا گفته بود که او نمی‌تواند به طالبان “چک سفید” بنویسد.

بعد از فروپاشی حکومت پیشین افغانستان اقتصاد کسور نبرد ازرعم پاشیده است و تورم و گرانی زندگی مردم را به شدت تخت تاثیر قرار داده‌است.

تا کنون بسیاری از کشورها و نهادهای خیریه در مناطق مختلف افغانستان کمک‌های نقدی و غیرنقدی توزیع کرده‌اند ولی حجم بیکاری و فقر در میان مردم بیش از آن است بتوان بدون ایجاد شغل فقر رل ریشه کن کرد.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *