عواید فروش نخستین پیامک تاریخ به پناهندگان اهدا می‌شود

خانه حراج آگوتس (Agutte) در پاریس نخستین پیامک تاریخ را به همراه رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه (ان‌‌اف‌تی) حراج می‌کند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، نیل پاپورث یکی از اعضای تیمی مهندسی که در دهه ۱۹۹۰ بر توسعه فناوری ارسال پیام کوتاه متنی یا پیامک (SMS) متمرکز شده بود، در ۳ دسامبر ۱۹۹۲، پیامک «کریسمس مبارک» را از رایانه خود برای یکی از مدیران اپراتور ودافون (Vodafone) در بریتانیا ارسال کرد. او این پیامک را در جریان حضور در یک مهمانی پایان سال در نیویورک دریافت کرد. بدین ترتیب نخستین پیامک تاریخ ثبت شد.

ماکسیمیلیا آگوت، مدیر حراجی آگوتس در پاریس با اعلام خبر حراج این پیامک تاریخی توضیح داد که با توجه به ممنوعیت فروش کالاهای نامشهود در فرانسه، قاب حاوی این پیامک به معرض فروش گذاشته شده ولی برنده این حراج این قاب را به همراه رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه (ان‌‌اف‌تی) آن دریافت خواهد کرد.

ان‌‌اف‌‌تی یا رشته رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه و بی‌مانند چیست؟
یک اثر کاملا دیجیتال به قیمت ۶۹.۳ میلیون دالر در حراجی کریستی فروخته شد
به گفته او ارزش رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه این پیامک بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار یورو تخمین زده شده و فروشنده آن که اپراتور ودافون است، عواید حاصل از حراج این پیامک را به آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) اهدا خواهد کرد.

رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه (ان‌‌اف‌تی) یک «گواهی اصالت» است که به جای یک برگه شامل یک رشته منحصر به فرد از علائم رمزی است. این رشته علائم رمزی به یک زنجیره بلوکی (بلاکچین) متصل است که به عنوان یک دفتر بزرگ ثبت دیجیتالی معاملات بر مبنای اصول باز بودن، عدم تمرکز و غیرقابل هک بودن طراحی شده است.

نیل پاپورت، مهندس این شرکت، پیامک را از کمپوتر خود برای یکی از مدیران ودافون در بریتانیا ارسال کرد که آن را با تلفن ۲ کیلوگرمی اوبیتلش دریافت کرد؛ تلفنی شبیه یک تلفن رومیزی، اما بی‌سیم و دارای دسته.هم کار می‌کند.

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT نوعی دارایی دیجیتال هستند که در سال جاری محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و آثار هنری NFT، میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسند.

توکن غیرقابل معاوضه یک «گواهی اصالت» است که به جای یک برگه گواهی، شامل یک رشته منحصر به فرد از علائم رمزی است. این رشته علائم رمزی به یک بلاک‌چین متصل است که به‌عنوان یک دفتر بزرگ ثبت دیجیتالی معاملات بر مبنای اصول باز بودن، عدم تمرکز و غیرقابل هک بودن طراحی شده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *