حقوق بشر؛ امریکا تحریم‌های جدید علیه ایران وضع کرد

امریکا روز سه‌شنبه ۷ دسامبر و در بحبوحه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام، تحریم‌هایی را علیه ایران به دلیل نقض حقوق بشر اعمال کرد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این مجموعه‌ها در سرکوب معترضان اخیر در نقاط مختلف ایران نقش داشته‌اند. همچنین در میان ۸ نفری که در این فهرست قرار دارند، افراد به دلیل ارتباط با همین نهادها در سیاهه تحریمی‌ ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

این نخستین تحریم‌های اعمال شده علیه مقام‌های ایرانی در دولت جو بایدن به شمار نمی‌رود و در آخرین مورد، روز ۲۹ اکتبر وزارت خزانه‌داری این کشور چندین فرد و نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط با برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده بود.

در این فهرست منتشر شده، نام ۸ فرد و همچنین چهار نهاد ایرانی دیده می‌شود. وزارت خزانه‌داری امریکا تاکید کرده این اشخاص و موسسات در سرکوب معترضان ایرانی و همچنین نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند. بر این اساس نیروی ضد تروریسم ایران موسوم به «نوپو»، زندان مرکزی اصفهان، زندان زاهدان و همچنین یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نهادهایی هستند که به فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده‌اند.

این نخستین تحریم‌های اعمال شده علیه مقام‌های ایرانی در دولت جو بایدن به شمار نمی‌رود و در آخرین مورد، روز ۲۹ اکتبر وزارت خزانه‌داری این کشور چندین فرد و نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط با برنامه پهپادی ایران تحریم کرده بود.

تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه افراد و نهادهای ایرانی در حالی اعلام می‌شود که قرار است دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام از روز پنجشنبه در وین از سر گرفته شود. این دومین دور از مذاکراتی است که در دولت ابراهیم رئيسی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

هرچند طرف‌های اروپایی و امریکایی پیشنهادات که از سوی هیات ایرانی مطرح شده را نادرست و پیش از وقت خواندند.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *