قریشی خواهان مبارزه با تروریسم در افغانستان شد

شاه‌محمود قریشی؛ وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که پاکستان و همه کشورهای منطقه و جهان خواستار مبارزه با عناصر فعال تروریستی در افغانستان اند.

به گزارش کابل۲۴، آقای قریشی، این سخنان را امروز پنج‌شنبه، ۲۰ عقرب در آغاز نشست تروئیکای توسعه‌یافته در اسلام‌آباد بیان کرد. او افزود که هیچ‌کسی خواهان بازگشت افغانستان به جنگ داخلی نیست.

وی گفت: «هیچ‌کس خواهان فروپاشی اقتصادی نیست که موجب بی‌ثباتی شود. همه مایل‌ اند با عناصر تروریستی فعال در داخل افغانستان به طور مؤثر مبارزه شود.»

او تاکید کرد که «همه ما می‌خواهیم» از یک بحران جدید پناهندگان جلوگیری شود.

شاه‌محمود قریشی همچنین ابراز اطمینان کرد که تعامل تروئیکا با دولت جدید افغانستان به تحکیم صلح و ثبات، ارتقای توسعه اقتصادی پایدار و محدود کردن فضا برای گروه‌های تروریستی که از داخل افغانستان فعالیت می‌کنند، کمک خواهد کرد.

نشست تروئیکای توسعه‌یافته با حضور نمایندگان پاکستان، چین، روسیه و امریکا در شهر اسلام‌آباد؛ پایتخت پاکستان در جریان است. برخی رسانه‌های پاکستانی از شرکت وزیر خارجه طالبان نیز در این نشست گزارش داده‌اند؛ اما تصاویر منتشرشده از این نشست حضور وی را نشان نمی‌دهد.

هدف از این نشست، دریافت راه حل و فشار بر طالبان برای انجام تعهدات این گروه گفته شده‌است.

گزارش شده که مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه طالبان نیز در این نشست دعوت شده‌است.این نخستین نشست تروئیکای توسعه‌یافته پس از تسلط طالبان بر افغانستان است.

گزارش شده که مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه طالبان در این نشست دعوت شده‌است. او دیروز برای انجام یک سفر سه‌ روزه راهی پاکستان شد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که دیپلمات‌های ارشد پاکستان، چین، روسیه و امریکا به عنوان اعضای تروئیکای توسعه‌یافته در صدد فشار بر دولت موقت طالبان هستند تا این گروه به تعهدات خود شامل تشکیل دولت فراگیر، حمایت از زنان و پاسداری از حقوق بشر و عدم استفاده مجدد از خاک افغانستان توسط گروه‌های تروریستی علیه سایر کشورها عمل کند.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبیون به نقل از یک دیپلمات ارشد غربی نوشته‌است که دولت موقت طالبان تاکنون نتوانسته شرایط را برآورده کند.

این دیپلمات امکان به رسمیت‌شناختن فوری دولت طالبان را رد کرده و گفته‌است: «ما می‌خواهیم صرفا به جای سخنان، شاهد گام عملی طالبان باشیم.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *