خداحافظی مرکل؛ شولتس صدراعظم آلمان شد

پارلمان آلمان امروز (چهارشنبه) با ۳۹۵ رای مثبت “اولاف شولتس” را به عنوان نهمین صدراعظم آلمان پس از جنگ جهانی دوم و جانشینی آنگلا مرکل پس از ۱۶ سال تصدی، تایید کرد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از آسوشیتدپرس، فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس‌جمهور آلمان نیز ریاست‌جمهوری شولتس را تایید کرد.

دولت شولتس با امید زیادی به مدرن کردن پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا و مبارزه با تغییرات آب و هوایی قدرت را در دست می‌گیرد اما با چالش فوری مقابله با سخت‌ترین مرحله آلمان از همه‌گیری ویروس کرونا مواجه است.

شولتس ۶۳ ساله، معاون صدراعظم و وزیر دارایی آلمان از سال ۲۰۱۸، تجربه و نظم فراوانی را برای ائتلاف سوسیال دموکرات‌های چپ میانه خود، سبزهای طرفدار محیط زیست و دموکرات‌های آزاد طرفدار تجارت به همراه دارد. این سه حزب ترکیب رقبای سابق را به عنوان یک اتحاد مترقی به تصویر می‌کشند که پس از دوران تقریباً رکوردی مرکل در قدرت، انرژی جدیدی را به کشور داد.

شولتس برای انتخاب شدن به عنوان صدراعظم به حمایت حداقل ۳۶۹ قانونگذار در مجلس ۷۳۶ کرسی پارلمان نیاز داشت. او توانست ۳۹۵ رای از ۷۳۶ رای پارلمان را بدست آورد.

شرکای ائتلاف ۴۱۶ کرسی بین خود دارند، بنابراین خیال او از داشتن اکثریت راحت بود. مرکل که دیگر عضو پارلمان نیست، هنگام افتتاح جلسه از سالن تماشاگران جلسه را نگاه می‌کرد.

 

رنگ حزب سوسیال دموکرات آقای شولتز قرمز است و امروز این رنگ در کنار رنگ زرد حزب میانه‌رو دموکرات آزاد و رنگ سبز حزب سبزهای آلمان قرار خواهد گرفت.

در سنت سیاسی آلمان، هر کدام از احزاب رنگ خاص خود را دارد و به واسطه در کنار هم قرار گرفتن رنگ‌ها در جریان ائتلاف‌های حزبی، به هر ترکیب ائتلافی، نام خاصی داده شده است.

ترکیب رنگ دولت ائتلافی جدید “چراغ راهنمایی” خوانده شده و این اولین باری است که دولت به رنگ چراغ راهنمایی در می‌آید.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *