تدروس ادهانوم: چندین گروه کمکی سیار به مناطق سیلاب‌زده افغانستان اعزام کردیم

تدروس ادهانوم، دبیر کل سازمان صحی جهان، از اعزام ۱۷ گروه کمکی سیار به مناطق سیلاب‌زده افغانستان خبر داده است.

تدروس ادهانوم روز دوشنبه، ۲۴ ثور، در ایکس نوشته است که این تیم‌ها از سوی سازمان صحی جهان و شرکایش تشکیل شده‌اند.

به گزارش کابل۲۴، او افزوده است: «ما در حال ارایه دارو و لوازم صحی ضروری به جوامع آسیب‌دیده هستیم.»

وقوع سیلاب‌های ویران‌گر در چندین ولایت کشور، به‌ویژه در بغلان تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی به باشندگان محل وارد کرده است.

دفتر آسیای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد آمار جان‌باختگان سیلاب‌ها در شمال کشور را ۱۵۰ تن و شمار زخمیان را ۲۵۰ تن اعلام کرد.

این نهاد امروز در صفحه ایکس نوشته که نزدیک به هفت هزار خانه در این مناطق ویران شده‌ است.

وزیر امور مهاجرین نیز در سفر به بغلان گفت که تیم‌های کاری تمام نهادهای نظامی و ملکی برای ارائه خدمات به مناطق سیلاب‌زده فراخوانده شده‌اند.

خلیل‌الرحمان حقانی از همه تاجران و نهادهای خیریه خواست تا به خانواده‌های آسیب‌پذیر کمک کنند

با این حال، منابع اعلام کرده‌اند که بیش از ۳۰۰ تن تنها در دو ولسوالی بغلان جان باخته‌اند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان گفته است که بربنیاد گزارش‌ها، ۲۴۰ تن در اثر سیلاب در این کشور جان باخته‌اند که از این میان ۵۱ تن آنان کودکان هستند.

یونیسف نیز روز یک‌شنبه، ۲۳ ثور، با نشر گزارشی نوشته است که شماری هم در نتیجه این رویداد زخمی شده‌اند و انتظار می‌رود آمار افزایش یابد.

به گفته این نهاد، بیش‌تر تلفات در ولایت بغلان گزارش شده است، جایی‌که باران شدید حدود سه هزار خانه را ویران کرد، زمین‌های کشاورزی را آسیب رساند، دام‌ها را از بین برد، مکتب‌ها را رخصت کرد و به مراکز صحی نیز آسیب رساند.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *