زاخارووا: آماده‌ میربانی از مذاکرات طالبان هستیم

ماریا زاخارووا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو برای میزبانی از مذاکرات طالبان با مخالفان این گروه آماده است.
او روز پنج‌شنبه (۲۳ جدی) در یک نشست خبری گفت: ” مسکو برای میزبانی مذاکرات بین دولت جدید افغانستان (طالبان) و نیروهای سیاسی مخالف آن آمادگی دارد”.

زاخارووا در عین حال گفته است که در حال حاضر برگزاری چنین نشست‌هایی در روسیه برنامه ریزی نمی‌شود.

اخیرا ایران میزبان یک نشست میان هیاتی از طالبان و “جبهه مقاومت” ضد طالبان بود.

گزارش شده که ایران علاقمند به ایفای نقش میانجی در گفتگوی طالبان و نیروهای مخالف آن است.

جبهه مقاومت گفته‌است که دیدار اخیر رهبران این جبهه با طالبان، به درخواست دولت ایران و طالبان «برای حل مشکل کشور از راه مصالحه و مذاکره» صورت گرفته‌است.

این جبهه می‌گوید در این دیدار بر اهداف خود از جمله «تشکیل حکومت واقعی اسلامی و همه‌شمول در نتیجه اراده مردم افغانستان» تاکید داشته است؛ اما نمایندگان طالبان «بر ادامه وضع موجود» تاکید کردند.

جبهه مقاومت گفته در پی بی‌نتیجه ماندن این نشست، طالبان «بار دیگر ثابت کردند که به هیچ صورت حاضر به پذیرش اصول و ارزش‌های شهروندی، تقسیم عادلانه‌ قدرت میان همه اقوام و اقشار جامعه، و تشکیل حکومت فراگیر بر آمده از آراء و اراده مردم افغانستان نیستند»
پس از روی کارآمدن طالبان، چین، روسیه، ایران بارها اعلام کرده اتد که حاضرند میزبان مذاکرات طالبان و مخالفین این گروه باشند.
روسیه، ایران و پاکستان هر کدام یک‌بار میربان نشست ها در باره افغانستان بوده اند. نشست‌های که حروجی قابل قبولی برای طرفین به همراه نداشته است.
پاکستان که از حامیان اصلی طالبان شمرده می‌شود تلاس دارد تا دولت‌ها این گروه را به رسیمت بشناسند اتفاقی که تا هنوز رخ نداده است.
در اخرین سفر هیات طالبان به تهران و گفتگو با سران جبهه مقاومت، وزرات خارجه ابران مذاکرات با طالبان را مقبت ارزیابی کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *