سازمان ملل برای امنیت تاسیسات‌اش به طالبان چندین میلیون دالر داده‌است

رویترز بر اساس سندی از سازمان ملل متحد گزارش داده‌است که این سازمان پیشنهاد پرداخت نزدیک به ۶ میلیون دالر به پرسنل وزارت امور داخله حکومت طالبان، برای تامین امنیت تاسیسات این سازمان در افغانستان را داده‌است.

طالبان

این در حالی‌است که سراج‌الدین حقانی؛ سرپرست وزارت امور داخله طالبان تحت تحریم ابن سازمان و امریکا و همچنین هدف تعقیب پولیس فدرال امریکا (FBI) قرار دارد.سندی که رویترز بررسی کرده نشان می‌دهد که بودجه پیشنهادی سال آینده بیش‌تر برای کمک به معاش ماهانه نیروهای طالبان که از تأسیسات این نهاد محافظت می‌کنند در نظر گرفته شده و قرار است به آنها کمک‌هزینه غذایی ماهانه مطابق توافق با دولت پیشین پرداخت شود.

فرحان حق؛ معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در ایمیلی در پاسخ به سوالات رویترز نوشته است: «سازمان ملل متحد به عنوان یک کارفرما وظیفه دارد ظرفیت کشورهای میزبان را در شرایطی که پرسنل سازمان ملل در مناطق ناامنی کار می کنند، تقویت و در صورت لزوم تکمیل کند.»

سندی که از سوی رویترز بررسی شده، نشان می‌دهد که بودجه پیشنهادی سازمان ملل توانایی طالبان را برای محافظت از حدود ۳۵۰۰ پرسنل سازمان ملل در کابل و ۱۰ دفتر ساحوی تقویت می‌کند.

بر بنیاد این سند، در این پیشنهاد، حقوق اعضای طالبان به میزان ۲۷۵ تا ۳۱۹ دالر در ماه افزایش خواهد یافت و کمک هزینه غذایی ماهانه ۹۰ دالر برای هر نفر هم فراهم خواهد شد. چیزی که پیش از این در اطراف در نظر گرفته شده بود، اما اکنون به کابل نیز تعمیم داده شده است.

این سند افزوده است که یوناما نزدیک به ۲ میلیون دالر اضافی را «برای خدمات مشابه» خارج از بودجه امنیتی مشترک با سایر آژانس های سازمان ملل هزینه خواهد کرد.

این در حالی است که سراج الدین حقانی؛ معاون رهبر طالبان و سرپرست وزارت داخله، از جمله افراد تحت تحریم است. او رهبری شبکه حقانی را بر عهده دارد، جناحی که مسئول برخی از خونین‌ترین حملات طی ۲۰ سال جنگ در افغانستان دانسته می‌شود.

پیش از این پولیس فدرال امریکا (FBI) گفته بود که سراج‌الدین حقانی به گروه القاعده نزدیک است و برای دست‌گیری او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

آقای حقانی با وجود رهبری یک نهاد مهم در دولت طالبان، هنوز در انظار عمومی ظاهر نشده و در نشست‌های رسمی، چهره خود را می‌پوشاند.
تا هنوز هیچ کشور و نهادی دولت طالبان را به رسمیت نشناخته‌است. هرچند کمک‌های نقدی و غیرنقدی از سوی کشورها و سازمان ملل به افغانستان ارسال شده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *