عارف علوی خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان شد

عارف علوی؛ رییس جمهور پاکستان در دیدار با امام‌علی رحمان؛ همتای تاجیکستانی‌اش بر آزادسازی دارایی‌های افغانستان از سوی امریکا تاکید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، عارف علوی و امام‌علی رحمان، روز شنبه، ۶ قوس در حاشیه نشست «اکو» در عشق‌آباد ترکمنستان دیدار و روابط دوجانبه اقتصادی و اوضاع افغانستان را بررسی کردند.

دفتر رییس جمهور پاکستان در بیانیه‌ای نوشته‌است که دوطرف درباره چالش‌های ناشی از اوضاع وخیم بشری در افغانستان برای دو کشور به تفصیل گفتگو کرده‌اند.

آقای علوی گفته‌است که که کشورهای همسایه افغانستان بیش‌ترین آسیب را از بی‌ثباتی در این کشور خواهند دید.

او با «آگاه‌سازی رییس جمهور تاجیکستان از تلاش‌های پاکستان برای صلح و ثبات در افغانستان و ارسال کمک‌های بشری برای جلوگیری از بحران بشری» تاکید کرد که آزادسازی دارایی‌های مالی افغانستان نیز در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی در این کشور بسیار مهم است.

رییس جمهور پاکستان همچنین بر فراگیری حکومت طالبان، احترام به حقوق همه افغان‌ها و اطمینان از عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها تاکید کرده‌است.

او افروده که پاکستان و تاجیکستان می‌توانند اهداف مشترک صلح و ثبات را در افغانستان دنبال کنند و صلح در این کشور به تقویت ظرفیت‌های تجاری، اقتصادی و اتصال منطقه‌ای کمک می‌کند.

پاکستان از حامیان جدی حکومت طالبان در افغانستان است؛ اما تاجیکستان در مخالفت شدید با این گروه قرار دارد و دوطرف بارها به یکدیگر هشدار داده‌اند. تاجیکستان خواهان تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان شده؛ اما طالبان این خواست را دخالت در امور داخلی افغانستان می‌خوانند.
این چندمین بار است که مقام های ارشد پاکستانی خواستار آزاد سازی پول های مسدود شده افغانستان از سوی امریکا می‌شوند.
در همین حال یک تیم طالبان به رهبری وزیر خارجه دولت طالبان در قطر با نماینده امریکا برای افغانستان گفتگو می‌کنند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که آزاد سازی پول‌های افغانستان محور گفتگوهای دوحه خواهد بود.
پس از تسلط طالبان اقتصاد افعانستان از هم پاشیده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *