فائوچی: اومیکرون همه را می‌گیرد

آنتونی فائوچی در پاسخ به این سوال که آیا همه‌گیری بیماری وارد مرحله‌ای شده است یا خیر؟ گفت: «زمانی این اتفاق می‌افتد که حفاظت کافی از ویروس در جامعه صورت گیرد و داروهایی برای درمان آسان کووید۱۹ در دسترس باشد.»

متخصص برجسته بیماری‌های عفونی در ایالات متحده معتقد است که سویه جهش یافته اومیکرون تقریبا همه را مبتلا خواهد کرد.

به گزارش یورونیوز، آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا روز سه‌شنبه ضمن اعلام این مطلب یادآور شد که افراد واکسینه‌شده پس از ابتلا وضعیت بهتری خواهند داشت و زود‌تر از بیماری خارج می‌شوند.

این کارشناس برجسته بهداشت و مشاور کاخ سفید، اومیکرون را که قدرت سرایت بالایی نسبت به دیگر سویه‌های پیشین ویروس کرونا دارد به آتش‌سوزی جنگلی شبیه کرد که خیلی سریع به دیگر نقاط گسترش می‌یابد و افراد زیادی را درگیر می‌کند.

وی سپس در این خصوص تصریح کرد که این احتمال دارد که تقریبا همه شهروندان در معرض ابتلا به این سویه قرار گیرند.

دکتر فائوچی در عین حال یادآور شد که همه‌گیری این سویه تقریبا اجتناب ناپذیر است اما واکسینه شده‌ها زودتر و با حالی بهتر از بیماری ناشی از ابتلا به آن خارج می‌شوند.

وی در گفتگویی با استفان موریسون، معاون ارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی ایالات متحده تاکید کرد: اومیکرون از درجه سرایت و انتقال بسیار بالا و فوق‌العاده‌ای برخوردار است و در نهایت تقریبا همه به آن مبتلا می‌شوند.

این کارشناس مشهور امریکایی تاکید کرد که افراد واکسینه شده و حتی آنهایی که دُزهای یادآوری و تقویتی را نیز دریافت کرده‌اند در معرض ابتلا به سویه اومیکرون قرار دارند.

به گرفته وی، «شاید بسیاری از این افراد به ویروس مبتلا شوند اما به احتمال زیاد، به استثنای برخی موارد محدود، اغلب آنها از حیث شدت بیماری، مرگ ناشی از بیماری و بستری شدن در مراکز درمانی وضعیتی به مراتب بهتر از دیگران داشته باشند.»

دکتر فائوچی سپس تاکید کرد که افراد واکسینه نشده بزرگترین قربانیان سویه اومیکرون هستند و با نوع شدید بیماری دست و پنجه نرم خواهند کرد.

سی‌ان‌ان در گزارشی به این موضوع پرداخته و یادآور شده که دست کم یک نفر از هر پنج آمریکایی (چیزی حدود ۶۵ میلیون نفر) واکسن کووید۱۹ را دریافت نکرده‌‌‌اند.

در این گزارش با استناد به داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده آمده است که بیش از ۶۲ درصد از جمعیت کل کشور به طور کامل واکسینه نشده‌اند و تنها ۲۳ درصد شهروندان کامل واکسینه شده و دوز تقویتی را دریافت کرده‌‌‌اند.

آنتونی فائوچی در پاسخ به این سوال که آیا همه‌گیری بیماری وارد مرحله‌ تازه‌ای شده است یا خیر؟ گفت: «زمانی این اتفاق می‌افتد که حفاظت کافی از ویروس در جامعه صورت گیرد و داروهایی برای درمان آسان کووید۱۹ در دسترس باشد.»

وی در عین حال افزود که «ممکن است در حال حاضر در آستانه قرار گرفتن در این وضعیت باشیم»

از سوی دیگر دکتر جانت وودکاک، کمیسر موقت اداره غذا و داروی ایالات متحده نیز ضمن تایید اظهارات دکتر فائوچی در زمینه احتمال ابتلای شمار زیادی از شهروندان به سویه اومیکرون تاکید کرده است که اکنون باید بیشتر بر اطمینان از عملکرد بیمارستان‌ها و ارائه خدمات ضروری تمرکز کرد.

براساس داده های دانشگاه جان هاپکینز، ایالات متحده در هفته گذشته روزانه بیش از ۷۵۴۲۰۰ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ را شناسایی و ثبت کرد.

به موجب این گزارش، میزان یاد شده تقریبا سه برابر میانگین ثبت شده در اوج همه‌گیری بیماری در زمستان گذشته و ۴.۵ برابر بیشتر از نقطه اوج همه‌گیری ناشی از موج دلتا است که ابتدای ماه سپتامبر ایالات متحده را درگیر کرده بود.

خان آغا فرهمند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *