فضاپیمای چانگ ای 5 به زمین بازگشت

اطلاعات سومین بخش از نمونه های کره ماه که توسط چین و در ماموریت چانگ ای ۵ به دست آمد توسط این کشور منتشر شد.

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تکنا، داده های جمع آوری شده از نمونه های ماه با وزنی حدود ۱۷ گرم به ۱۳ موسسه تحویل داده شد. پیش از این نیز آژانس فضایی چین نمونه های جمع آوری شده در بخش دوم را نیز به ۱۷ موسسه تحویل داده بود. همچنین با مراجعه به وبسایت اکتشاف ماه و فضای عمیق www.clep.org.cn می توان درخواست تحقیق را ارسال کرد و بدین وسیله اطلاعات مربوط به ۱۵ نمونه جدید را بررسی کرد.

چین در نوامبر سال ۲۰۲۰ اولین فضاپیمای بدون سرنشین خود را به ماه ارسال کرد تا بتواند نمونه هایی از خاک و سنگ سرخ ماه را به زمین باز گرداند. سرانجام کاوشگر موردنظر در ۲۸ نوامبر پس از ۱۱۲ ساعت سفر وارد مدار ماه شد. چانگ‌ای-۵ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت و توانست نمونه‌هایی را از سنگ و خاک سطح ماه در مجموع ۱۷۳۱ گرم جمع‌آوری کند. بدین ترتیب چین سومین کشوری است که توانست نمونه های قمری را پس از روسیه و آمریکا جمع آوری کند.

به گفته محققان چینی موفقیت ماموریت آنها در بازگشت نمونه های ما به زمین به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند تاریخ ماه را به طور کامل بازنویسی کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *