قریشی امروز به کابل سفر می‌کند

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که قرار است شاه‌محمود قریشی؛ وزیر امور خارجه پاکستان امروز در راس یک هیأت بلندرتبه وارد کابل شود.

شبکه شمشاد و خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع حکومت طالبان نوشته‌اند که این مقام ارشد پاکستانی قرار است در سفرش به کابل با مقام‌های طالبان گفتگو کند.

به گفته این منابع، روابط دوجانبه، مساله مهاجران و کمک‌های جهانی به افغانستان محور گفتگوی قریشی با مقامات طالبان خواهد بود.

هنوز مراجع رسمی سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل را تایید نکرده‌اند.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، رییس پیشین سازمان استخبارات پاکستان از اولین مقاماتی بود که وارد کابل شد و سه روز پیهم با طالبان گفتگو کرد.

در جریان حضور او در افغانستان، طالبان در پنجشیر که یگانه نقطه خارج از کنترل آنان بود، پیشروی کردند و گزارش شد که هواپیماهای پاکستانی مراکز جبهه مقاومت را بمباران کرده‌است.

همچنین در روز برگشت فیض حمید از کابل به اسلام‌آباد، طالبان دولت و کابینه خود را اعلام کردند.

از طرف دیگر، جهان، پاکستان را از کشورهای پرنفوذ بر طالبان می‌داند و این کشور بارها متهم به حمایت مستقیم از طالبان در جنگ ۲۰ ساله افغانستان شده؛ اما مقام‌های پاکستانی این موضوع را رد کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان شاه‌محمود قریشی؛ وزیر خارجه پاکستان بارها از امریکا خواسته که پول‌های مسدود شده افغانستان را آزاد ساخته و آن را در اختیار طالبان قرار دهند تا به گفته او، از بحران بشری در این کشور جلوگیری شود. عمران خان؛ نخست‌وزیر طالبان نیز چنین موضعی داشته و خواستار به رسمیت شناختن طالبان از سوی جهان نیز شده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *