هشدار گوترش در باره وقوع بزرگ‌ترین بحران انسانی جهان در افغانستان

آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل با تأکید بر کمک‌رسانی هرچه زودتر به مردم افغانستان، گفته‌است که این کشور در حال تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین بحران انسانی جهان است.او امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) در توییتی نوشت که «ما برای ارائه کمک نجات‌دهنده پیش از زمستان با زمان مسابقه داریم».

به گزارش کابل۲۴، گوترش گفته‌است: «من از جهان می‌خواهم که اقدامی انجام دهد و تلاش‌های ما در حمایت از آسیب‌پذیرترین افراد را تأمین مالی کند.»

به تازگی برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) هم درباره وقوع بحران انسانی در افغانستان در زمستان پیش رو به دلیل فقر و گرسنگی هشدار داده و گفته‌است که این سازمان در حال شمارش معکوس برای وقوع فاجعه است.

دیوید بیسلی؛ مدیر اجرایی این نهاد گفته که در صورت عدم اقدام فوری، میلیون‌ها شهروند افغانستان در زمستان پیش رو با گرسنگی روبه رو خواهند شد.

به گفته او حدود ۲۳ میلیون نفر در افغانستان ممکن است امنیت غذایی نداشته باشند و نیز ۳.۲ میلیون کودک تحت تهدید جدی سوء تغذیه حاد قرار دارند.

این مقام ارشد برنامه جهانی غذا افزوده‌است: «افغانستان اکنون اگر بدترین نباشد، یکی از کشورهایی است که با بدترین بحران بشری روبه‌رو هستند. ما در حال شمارش معکوس برای رخ‌دادن یک فاجعه هستیم.»

سازمان ملل هشدار داده که فرارسیدن زمستان افغان‌های وابسته به کمک‌های بشردوستانه برای زنده ماندن را با تهدید بیش‌تری مواجه کرده‌است. این سازمان می‌گوید برای اولین‌بار در افغانستان، ساکنان شهری با نرخ مشابهی با جوامع روستایی از عدم امنیت غذایی رنج می‌برند.

این در حالی است که یک‌ماه پیش، بیش از یک میلیارد دالر کمک از سوی جامعه بین‌المللی به افغانستان تعهد شد که حدود یک‌سوم آن به سازمان جهانی غذای سازمان ملل اختصاص داده شده‌است.

اما این نهاد می‌گوید که تاکنون تنها یک‌سوم بودجه برنامه کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به این کشور تامین شده‌است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان اقتصاد کشور رو به فروپاشی است. میلیون‌ها نفر بیکار شده‌اند و توانایی تهیه غذا برای خانواده‌های خود را ندارند. قطع کمک‌های بشری و بسته‌های اقتصادی کشورهای غربی، کند شدن فعالیت بانک‌ها و متوقف‌شدن پرداخت‌های بانک‌های خارجی به افغانستان، بحران اقتصادی و بشری در کشور را تشدید کرده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *