روسیه: مسکو تحریم‌ها علیه افغانستان را لغو می‌کند

واسیلی نبنزیا، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل متحد می‌گوید که مسکو می‌خواهد تا تحریم‌ها علیه ا.ا را بردارد.

واسیلی نبنزیا روز دوشنبه، 11 سرطان، در شورای امنیت سازمان ملل گفته که کشورش در حال بررسی لغو تحریم‌های خود علیه ا.ا است.

کابل ۲۴: وی افزوده است: «در مورد این‌که ما در مورد حذف آن‌ها [طالبان] از فهرست تحریم‌های روسیه که در حال حاضر در آن قرار دارند، کجا هستیم، نمی‌توانم پاسخ قطعی به شما بدهم.»

براساس گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل ا.ا را «حاکمان» کنونی افغانستان خوانده است.

نبنزیا تصریح کرده است: «ما خیلی وقت است که می‌گوییم، باید این واقعیت را بشناسیم؛ چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​این جنبش [طالبان] امروز کشور را اداره می‌کند. شما نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید.»

گفتنی است که پیشتر هیأت افغانستان در نشست سوم دوحه گفته بود که در مورد تحریم‌های اعمال‌شده کشورها با جامعه جهانی گفت‌وگو خواهد کرد.

پیش از این ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته بود که پیشنهاد حذف ا.ا از فهرست «گروه‌های تروریستی» مسکو به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور ارایه شده‌است.

این در حالی است که ماه گذشته خورشیدی پوتین طی نشستی در تاشکند، پایتخت ازبیکستان، ایجاد روابط با افغانستان را ضروری خوانده بود.

در همین حال؛ روزماری دیکارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، در سخنرانی‌ پایانی نشست سوم دوحه گفته است که تعامل با ا.ا ادامه خواهد یافت و نسبت به برآیند این نشست برای ایجاد جامعه باز در افغانستان ابراز امیدواری کرد.

روزماری دیکارلو؛ شام روز دوشنبه، ۱۱ سرطان، به خبرنگاران گفت که امیدوار است حضور نمایندگان ویژه در نشست و تعاملی که با ا.ا صورت گرفت، بتواند سبب ایجاد یک جامعه بازتر و فراگیرتر از لحاظ حکومت‌داری و از لحاظ مشارکت جامعه مدنی در افغانستان شود.

به نطر می‌رسد روسیه با توجه به روابط نزدیکی که با حکومت افغانستان دارد اولین کشوری است که پس از نشست سوم دوحه برای رفع تحریم‌ها و مسائل مالی آستین بالا می‌زند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *