برخی از اعضای مجلس سنای امریکا خواستار تصویب اصلاحیه‌ای شدند که بر مبنای آن زمینه اقامت دایمی پناه‌جویان افغان در این کشور فراهم می‌شود.

سی‌ان‌ان روز یک‌شنبه، ۲۲ دلو گزارش داده که این اصلاحیه راه را برای اقامت دایمی افغان‌هایی که در جریان خروج امریکا از افغانستان تخلیه شده‌اند، باز می‌کند.

این اصلاحیه که توسط امی کلوبوچار، سناتور دموکرات و خواه جری موران، سناتور جمهوری‌خواه ارایه شده است، طبق آن همکاران سابق امریکا در افغانستان که قبلاً وارد ایالات متحده شده‌اند، می‌توانند برای اقامت دایمی درخواست دهند.

راجر ویکر، لیندسی گراهام و تام تیلیس سناتوران جمهوری‌خواه و همچنان سناتورهای دموکرات ریچارد بلومنتال، کریس کونز و جین شاهین از جمله حامیان این اصلاحیه هستند.

کلوبوچار حین ارایه این اصلاحیه گفته است که در حال حاضر، حدود ۸۰ هزار پناه‌جوی افغان که همکاران سابق نظامیان امریکایی در افغانستان بوده‌اند، در ایالات متحده زنده‌گی می‌کنند.

وی افزوده است: «آیا می‌خواهیم این افرادی را که با نیروهای ما ایستاده‌اند به آغوش طالبان بازگردانیم؟»

سناتوران مدافع این اصلاحیه، اقدام یادشده را یک گام بعدی مهم برای پناه‌جویان خوانده‌اند که از زمان ورود به امریکا در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

با این حال، این اصلاحیه با مخالفت برخی از سناتوران جمهوری‌خواه روبه‌رو شده است.

تام کاتن، کهنه سرباز ارتش امریکا و عضو کمیته نیروهای مسلح سنای این کشور گفته که با برخی از عناصر این لایحه مخالف است.

هنوز مشخص نیست که این اصلاحیه از سوی مجلس سنای امریکا تصویب خواهد شد، یا خیر.

پیش از این، دولت بایدن به‌دلیل کوتاهی در رسیده‌گی به پرونده‌های پناه‌جویان افغان در امریکا مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

با گذشت بیش از دو سال از تخلیه ده‌ها هزار پناه‌جوی افغان، هنوز آنان در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *