روسیه با جنگنده‌های سوخو ۲۵ در مرز تاجکستان با افعانستان مانور نظامی می‌دهد

روسیه از انتقال چندین فروند جنگنده سوخو-۲۵ به تاجیکستان برای برگزاری رزمایش در مرز این کشور با افغانستان خبر داد.به گزارش ریانووستی، حوزه نظامی جنوب روسیه روز سه شنبه (۲۰میزان) در بیانیه‌ای اعلام کرد که چهار فروند جنگنده سوخو-۲۵ برای شرکت در رزمایش سازمان پیمان امنیت جمعی در مرز افغانستان به یک پایگاه هوایی در حومه دوشنبه پایتخت تاجیکستان منتقل کرده‌است .

این هواپیماها در پایگاه هوایی کانت روسیه در قرقیزستان مستقر بودند و قرار است در رزمایش کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی به نام «همکاری-۲۰۲۱» شرکت کنند.

خدمه جنگنده ها در این رزمایش، شناسایی و نابودی مراکز دشمن فرضی را تمرین می کنند.

پیشتر الکساندر لاپین؛ فرمانده حوزه نظامی مرکزی روسیه اعلام کرده بود که در خاک تاجیکستان در مجاورت مرزهای این کشور با افغانستان، سه رزمایش به نام های همکاری-۲۰۲۱، جستجو و کاروان نظامی برگزار خواهد شد.

در ماه‌های اخیر بویژه پس از روی کار آمدن گروه طالبان در افغانستان، امنیت تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی در مرکز توجه روسیه قرار گرفته است.

روابط طالبان و تاجیکستان در یک‌ماه به‌شدت تیره شده‌است. روسیه به طالبان هشدار داده‌است که در صورت تقابل نظامی دو طرف، “قاطعاته” از تاجیکستان حمایت می‌کند.

در همین حال روسیه نگران حضور داعش در شمال افغانستان است، ترکیه که از متحدین مسکو محسوب می‌شود گفته است که امریکا داعش را از سوریه به افغانستان منتقل کرده‌است.

به نظر می‌رسد مانور‌های پی‌هم روسیه در مرز افعانستان به دلیل تیرگی روابط طالبان و تاجیکستان نیست.

در زمان زمام‌داری غنی نیز روسیه بارها از حضور گسترده نیروهای داعش در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده‌بود.

پس از قدرت گرفتن طالبان، داعش چندین حمله را علیه افراد این گروه سازمان داده اند، جملاتی که تلفات نیز داشته‌است.

آخرین حمله خونین چند روز قبل در مسجدی در قندوز شیعیان هدف قرار گرفتند که بیش از صد نفر جان باختند.

ایران این حمله را محکوم کرد، ایت الله سیستانی از مراجع تقلید شیعیان در عراق نیز این حمله را محکوم و خواستار مجازات عاملان آن شد. حزب الله لبنان که از آن به عنوان بازوی راست ایران در خاور میانه یاد می‌شود نیز حمله قندوز را محکوم کرد. حزب الله سابقه نداشته است در مورد حملات در افغانستان واکنش نشان دهد.

کارشناسان نظامی بارها هشدار داده‌اند که افغانستان به سمت سوریه‌سازی پیش می‌رود.

هرچند طالبان تاکید دارند که توان شکست داعش در افغانستان را دارند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *