در تیراندازی نیروهای مرزی ایران ۴ پاکستانی در بلوچستان کشته شدند

مقامات امنیتی پاکستان می‌گویند در نتیجه تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران در ساعات پایانی سه‌شنبه‌شب، هشت جوزا، در منطقه واشک واقع در ایالت بلوچستان این کشور، چهار پاکستانی کشته و دو نفر مجروح شدند.

یک مقام پولیس گفت دلیل تیراندازی هنوز معلوم نیست.

کابل ۲۴: یکی از مقام‌های پولیس در منطقه واشک بلوچستان اعلام کرد مشخص نیست چرا تیراندازی شروع شده، اما تحقیقات برای یافتن دلیل این واقعه آغاز شده است.

پیشتر در سوم ثور سال جاری، دفتر نخست‌وزیر پاکستان در پایان نشست خبری مشترک نخست‌وزیر این کشور با ابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشته‌شده ایران، در بیانیه‌ای خبر داد دو کشور بر سر «توسعه رویکردهای مشترک برای مقابله با چالش‌های مشترک از جمله تهدید تروریستی» توافق کرده‌اند.

ایران و پاکستان در سال‌های گذشته بارها یکدیگر را به پناه دادن به گروه‌های مسلح مخالف خود متهم کرده‌اند و سفر ابراهیم رئیسی به پاکستان، اولین سفر او پس از حملات متقابل در ماه جدی سال ۱۴۰۲ میان سپاه پاسداران و ارتش پاکستان بود.

قبل از این حمله، ایران پس از حمله موشکی خود به پاکستان اعلام کرد پایگاه‌های شبه‌نظامیان مرتبط با گروه «جیش العدل» را در داخل پاکستان هدف قرار داده است، هرچند اسلام‌آباد پس از حمله موشکی اعلام کرد غیرنظامیان مورد اصابت قرار گرفته و دو کودک کشته شده‌اند.

پاکستان هم در حمله‌ای پهپادی یکی از روستاهای مرزی ایران در سراوان را هدف گرفت که دست‌کم ۱۰ کشته برجای گذاشت و مدعی شد در این حمله «مخفی‌گاه تروریست‌ها» را هدف گرفته است.

پس از آن حملات متقابل طرفین، پاکستان سفیر خود را از تهران فراخواند و به همتای ایرانی اجازه بازگشت به اسلام‌آباد را نداد. پاکستان همچنین تمامی تعاملات دیپلماتیک و تجاری سطح بالای خود با ایران را لغو کرد.

دولت پاکستان هنوز واکنشی رسمی به تیراندازی اخیر نیروهای مرزبانی ایران به داخل خاک پاکستان که اطلاع‌رسانی درباره تلفات آن از سوی مقام‌های پولیس پاکستان با تاخیر بسیار انجام شده، نشان نداده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *