گروهی از دختران فوتبالیست‌ کشور از پاکستان به بریتانیا منتقل شدند

گروهی از دختران فوتبالیست‌ افغان و خانواده‌های شان که پس از به قدرت رسیدن طالبان به پاکستان فرار کرده بودند، به بریتانیا رسیدند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از بی‌بی‌سی، هواپیمای حامل آنها توسط یک سازمان امدادی یهودی ‘تزدک ‘ (Tzedek) چارتر شده بود و هزینه آن را کیم کارداشیان؛ چهره مشهور امریکایی پرداخته‌است.

خالده پوپل؛ کاپیتان پیشین تیم ملی زنان افغانستان که در این عملیات سهم داشته گفته‌است: “من بسیار خوشحالم و به این دختران افتخار می کنم. آنها آسیب دیدند. آنها خیلی چیزها را پشت سر گذرانده‌اند و توانسته‌اند قوی بمانند. اکنون می‌توانند زندگی جدیدی را شروع کنند و نفس آزادی بکشند.”

خاخام موشه مارگارتن؛ رییس و بنیانگذار انجمن تزدک که یک گروه امدادگر یهودی است، نیز ابراز خوشحالی کرده‌است.

او گفته‌است:”به عنوان پسر و نوه بازماندگان هولوکاست، زمانی که مردم صالح غیریهودی برای کمک به نجات تعداد زیادی از یهودیان پا به پا گذاشتند، در قلبم می دانم که باید در زمان نیاز زمانی که جان آنها در خطر است، در کنار دیگران باشیم.”

دختران فوتبالیست افغان که اکثریت آنها نو جوان هستند، در بریتانیا اسکان داده خواهند شد و به عنوان پناهنده به زندگی خود ادامه خواهند داد.

این نوجوانان که از ولایات مختلف افغانستان هستند، با تسخیر شهرهای آنها توسط طالبان، همگی نگران جان خود بودند و برخی از خانواده‌های آنها تهدید به مرگ شده بودند.

دولت بریتانیا حدود یک ماه قبل اعلام کرد که به این دختران ویزا و اسکان می‌دهد.

اما آنها هنوز برای رساندن خود به بریتانیا نیاز به همکاری مالی داشتند که سپس فراهم شد و بالاخره هواپیمای حامل این گروه ۱۳۰ نفره شب گذشته به فرودگاه استانستد در اطراف لندن رسید.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، چند عضو تیم فوتبال دختران به همراه خانواده‌های خود به کشور همسایه، پاکستان گریخته‌اند و از بریتانیا درخواست پناهندگی کردند.

خبر صدور ویزا برای این دختران در حالی منتشر شده است که آنها از اتمام قریب‌الوقوع اعتبار ویزای پاکستان و احتمال بازگشت به افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

این در حالیست که تیم دختران فوتبالیست نوجوانان کشور به پرتگال پناهنده شده‌اند و هفته قبل اولین تمرین شان را آغاز کردند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *