کودک گمشده افغان از ناروی به مادرش در امریکا پیوست

یک کودک یک‌ونیم ساله افغان که در جریان عملیات تخلیه امریکا در میدان هوایی کابل گم شده بود، به مادرش در امریکا پیوست.این کودک فرزاد نام دارد و او را والدینش هنگام ورود به میدان هوایی به نظامیان امریکایی سپرده بودند.

وحیده، مادر فرزاد به صدای امریکا گفته‌است که وقتی خودشان داخل میدان هوایی شدند، دو کودک‌اش یافتند؛ اما از فرزاد خبری نبود.

پدر فرزاد که کارمند سفارت امریکا بوده‌است، برای جستجوی فرزندش در کابل می‌ماند و از عملیات تخلیه نیز جا مانده‌است‌.

مادر فرزاد اما پس از ۱۷ روز در امارات متحده عربی اطلاع یافت که پسرش در ناروی به سر می‌برد.

وحیده گفته‌است: “وقتی به کمپ امریکا رسیدیم، پسرم را از ناروی آوردند، وقتی مردم [مسوولین] مرا دیدند گفتند که من بسیار خرد استم و این کودک از من نیست اما سپس آنان دی ان ای من و پسرم را آزمایش کردند و پس از آنکه مطمن شدند پسرم را به من دادند.”

او می‌گوید از این‌که پسرش با او احساس بیگانگی می‌کند و او را فراموش کرده، بسیار غمگین است.

فرزاد و مادرش حالا می‌خواهند با پدر فرزاد یکجا شوند.

در جریان عملیات تخلیه که با هرج و مرج به همراه بود چندین کودک از والدین شان جدا شده و برخی از آنها مفقود شده‌اند. این عملیات هدف یک حمله انتحاری مرگبار نیز قرار گرفت که جان ۱۳ نظامی امریکا و ۹۰ شهروند افغانستان را گرفت.
پس از سقوط حکومت اشرف غنی هزاران افغان از کشور تخلیه شده‌اند. مواردی زیادی از این قبیل در جریان تخلیه میدان هدایی کایل مشاهده شده است اما داستان این کودک چند بار است که رسانه‌ای می‌شود تا سرانجام پیدا شد.

هنوز معلوم نیست که این پسر کوچک را چه کسی با خود به ناوری برده‌است ولی افغان‌های زیادی به کشورهای اروپایی نیز منتقل شده‌است.

در عملیات تخلیه میدان هدایی کابل حتی کسانی که هیچ نو یکی دال بر به‌خطر افتادن شان باشد نداشتند ولی افغانستان را ترک کردند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *