عهد تمیمی نماد مبارزه فلسطینی‌ها کیست؟

عهد تمیمی، جوان فلسطینی روز دوشنبه به دلیل انتشار مطالبی که به گفته مقامات اسرائیلی «محرک تروریسم» است بازداشت شد. تمیمی برای فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها در سراسر جهان نمادی از مبارزه با اشغالگری اسرائیل است.

به گزارش کابل۲۴؛ عهد تمیمی، جوان فلسطینی روز دوشنبه به دلیل انتشار مطالبی که به گفته مقامات اسرائیلی «محرک تروریسم» است بازداشت شد. تمیمی برای فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها در سراسر جهان نمادی از مبارزه با اشغالگری اسرائیل است.

تصاویر این زن فلسطینی که اکنون ۲۲ ساله است در دوره‌های مختلف و سال‌های زیاد در سراسر جهان دست به دست شد.

یکی از نخستین عکس‌های او به حدود ۱۱ سال پیش بر می‌گردد زمانی که تنها ۱۱ ساله بود و مقابل سرباز اسرائیلی مشت‌ گره کرده‌اش را بالا برده بود.

در سن ۱۴ سالگی تصویر دیگری از او منتشر شد که به همراه سایر اعضای خانواده‌اش در تلاش برای رها کردن یک پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلی است.

این اتفاق در اگست ۲۰۱۵ در روستای نبی صالح در نزدیکی رام الله رخ داد. در این تصاویر او در حالی که دست سرباز اسرائیلی را دندان می‌گیرد دیده می‌شود و در صحنه دیگری پسری را که نجات داده‌اند در حالی که دستش شکسته است در کنار او قرار دارد.

در نهایت در ۱۶ سالگی با لباس زندانی در محاصره افسران پولیس اسرائیل ظاهر شد.

عهد تمیمی در کودکی در لباس سنتی فلسطینی ها
عهدتمیمی در کودکی در لباس سنتی فلسطینی هاخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در ۱۱ سالگی مقابل سرباز اسرائیلی
عهد تمیمی در ۱۱ سالگی مقابل سرباز اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی و مادرش در کرانه باختری رود اردن
عهد تمیمی و مادرش در کرانه باختری رود اردنخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی و خانواده‌اش در حال نجات دادن پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلی
عهد تمیمی و خانواده‌اش در حال نجات دادن پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در کنار پسر بچه ای که از دستان سرباز اسرائیلی نجات پیدا کرد
عهد تمیمی در کنار پسر بچه ای که از دستان سرباز اسرائیلی نجات پیدا کردخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در درگیری با نیروهای اسرائیلی
عهد تمیمی در درگیری با نیروهای اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در بازداشت
عهد تمیمی در بازداشتخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی به همراه مادرش نریمان تمیمی
عهد تمیمی به همراه مادرش نریمان تمیمیABBAS MOMANI/AFP or licensors

خانه پدری تمیمی در شمال کرانه باختری قرار دارد. این خانه جزو اراضی فلسطینی محسوب می‌شود که از سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل اشغال شده است و از آن زمان این مکان به نقطه‌ای در درگیری‌ها تبدیل شده است.

حال بار دیگر عهد تمیمی از سوی ارتش اسرائیل بازداشت شده است. به گفته یکی از سخنگوهای ارتش اسرائیل، او «مظنون به تحریک خشونت و اقدامات تروریستی» است. ارتش اسرائیل می‌گوید خانم تمیمی تحت بازجویی است.

یک منبع در سرویس امنیتی اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که بازداشت وی در ارتباط با استوری اینستاگرامی منتسب به وی است که در آن خواهان کشتن اسرائیلی‌ها در تمام شهرهای کرانه باختری شد.

نریمان تمیمی، مادر وی که همسرش هم بیش از دو هفته است که در زندان اسرائیل به سر می‌برد این اتهام را «بی‌اساس» و «غیر ممکن» توصیف می‌کند.

وی می‌گوید که وقتی عهد سعی می‌کرد حسابی در شبکه‌های اجتماعی باز کند بلافاصله مسدود می‌شد. با این حال به طور مرتب از این زن جوان در شبکه‌های اجتماعی نقل قول می‌شود.

او در سال ۲۰۱۸ به خبرگزاری فرانسه گفت: «هر کلمه‌ای که من می‌گویم یک وزن است، یک مسئولیت است و بنابراین بار سنگینی است که من به دوش می‌کشم.»

وی سال‌ها پیش از طرف محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تقدیر شد و از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه جایزه شجاعت دریافت کرد.

عهد تمیمی، در ۱۶ سالگی زمانی که ویدئو سیلی زدن او به صورت سرباز اسرائیلی منتشر شد، بازداشت شد و دادگاهی در اسرائیل به تحمل هشت ماه زندان و پرداخت جریمه محکوم کرد.

ویدئوی سیلی زدن او به سرباز اسرائیلی بطور گسترده در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و با این ویدئو بود که نام عهد تمیمی در سراسر جهان به نامی آشنا تبدیل شد.

عهد تمیمی در سال ۲۰۰۱ در روستای نبی صالح به دنیا آمد. او آرزو داشت که فوتبالیست شود با این حال او در کرانه باختری بزرگ شد.

بار دیگر روز دوشنبه با انتشار خبر بازداشت وی، عکس عهد تمیمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در توییتی یک فلسطینی نوشته است: «خداوند قهرمان ما را حفظ کند.»

گزارش از خبرگزاری 

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.