امریکا پیشنهاد پوتین برای آتش‌بس در اوکراین را رد کرده‌است

سه منبع روسی مطاع به خبرگزاری رویترز گفتند که پس از تبادل پیام میان واسطه‌ها، امریکا پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر آتش‌بس و توقف جنگ در اوکراین را رد کرده است.

رد درخواست پوتین تقریبا همزمان شده است با آغاز سومین سال جنگ اوکراین، مرگبارترین درگیری نظامی در اروپا از جنگ جهانی دوم تا کنون و نیز نشان می‌دهد که دو ابرقدرت هسته‌ای جهان چقدر از هم فاصله دارند.

به نوشته رویترز، یک منبع امریکایی وجود هرگونه تماس رسمی را تکذیب کرده و گفته واشنگتن در مذاکراتی که در آن اوکراین دخالتی نداشته باشد، شرکت نخواهد کرد.

به گفته منابع روسی، پوتین در سال ۲۰۲۳ به طور علنی و محرمانه از طریق واسطه‌ها، از جمله به واسطه متحدان عرب مسکو در خاورمیانه و دیگر کشورها، سیگنال‌هایی به واشنگتن ارسال کرده که نشان می‌داده او آماده بررسی آتش‌بس در اوکراین است.

یک منبع ارشد روسی که از گفتگوها در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ مطلع بوده و به دلیل حساسیت شرایط نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفت: «تماس با امریکایی‌ها بی‌نتیجه ماند.»

منبع دوم روسی که رویترز از او نقل کرده و گفته که در جریان این تماس‌ها بوده گفت که امریکایی‌ها از طریق واسطه‌ها به مسکو گفته‌اند که درباره آتش‌بس احتمالی بدون مشارکت اوکراین بحث نمی‌کنند و بنابراین تماس‌ها با شکست مواجه شده است.

منبع سومی که او هم از گفتگوها اطلاع داشته به رویترز گفته همه چیز با امریکایی‌ها به هم ریخت. این منبع گفته که امریکایی‌ها نمی‌خواستند اوکراین را تحت فشار قرار دهند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا ماه‌هاست که کنگره را برای تصویب کمک‌های بیشتر به اوکراین تحت فشار قرار داده، اما با مخالفت متحدان دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری مواجه شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید هرگز سلطه روسیه بر خاک کشورش را نمی‌پذیرد. او هرگونه تماس با روسیه را غیرقانونی اعلام کرده است.

رویترز همچنین نوشت یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود، در واشنگتن گفته که ایالات متحده وارد هیچ گفتگوی غیرمستقیمی با روسیه نشده و دست از پشتیبانی اوکراین برنداشته است.

این مقام امریکایی گفت به نظر می‌رسد گفتگوهای غیررسمی میان افرادی از روسیه که در دولت سمت ندارند، وجود داشته، اما ایالات متحده در این گفتگوها شرکت نداشته است.

این مقام امریکایی گفت که پیشنهاد پوتین، بر اساس آنچه که به طور علنی گزارش شده، نسبت به خواسته‌های گذشته روسیه در مورد حفظ خاک اشغال شده اوکراین تغییری نکرده است.

پوتین هفته گذشته به مجری سابق فاکس نیوز آمریکا گفت که روسیه آماده «گفتگو» است.

تماس‌ها

به گفته سه منبع روسی مورد استناد رویترز، واسطه‌ها در اواخر سال ۲۰۲۳ در ترکیه با هم ملاقات کرده‌اند.

یک منبع دیپلماتیک چهارمی هم به رویترز گفت که تماس میان روسیه و امریکا وجود داشته است. تماس‌های غیررسمی از طریق واسطه‌ها به ابتکار روسیه انجام شده، اما به نظر می‌رسد که این تلاش هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.

این مقام آمریکایی گفت که از موضوع تماس غیررسمی از طریق واسطه‌ها بی‌اطلاع است.

به گفته سه منبع روسی، سیگنال پوتین به واشنگتن مخابره شد و در آنجا مقامات ارشد ایالات متحده از جمله جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بیل برنز، رئیس سیا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با یکدیگر دیدار کردند. یکی از این منابع گفته ایده این بود که سالیوان با مشاور سیاست خارجی پوتین، یوری اوچاکوف، گفتگو و مراحل بعدی را مشخص کند.

یکی از منابع روسی گفته اما زمانی که موضوع تماس در ژانویه مطرح شد، سالیوان به اوشاکوف گفت که واشنگتن مایل است در مورد سایر جنبه‌های این روابط گفتگو کند، اما در مورد آتش‌بس بدون اوکراین صحبت نخواهد کرد.

مقام آمریکایی مخاطب خبرگزاری رویترز حاضر نشد در مورد جزئیات تماس‌های ادعایی سالیوان یا اینکه آیا اصولا چنین گفتگویی با اوچاکوف صورت گرفته است یا خیر، حرفی بزند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *