امریکا بازگشایی قنسولگری خود در افغانستان را بررسی می‌کند

صدای امریکا گزارش داد ایالات متحده «محتاطانه»، در حال بررسی امکان بازگشایی قنسولگری خود در افغانستان است.

این شبکه نوشت که این موضوع در یک سند راهبردی جدید وزارت خارجه امریکا مطرح شده است.

به گزارش کابل۲۴؛ در گزارش آمده که نمایانگر تغییر بالقوه سیاست امریکا برای تعامل با امارت اسلامی در جهت دستیابی به اهداف متعدد امنیتی، سیاسی و اقتصادی است.

طبق گزارش صدای امریکا، در این سند راهبری وزارت خارجه ایالات متحده آمده: «ما همراه با امارت اسلامی، از دسترسی شهروندان امریکایی به خدمات قنسولی، شفافیت و پاسخگویی حمایت می‌کنیم.»

این سیاست امریکا در حالی اتخاذ می‌شود که سه روز قبل چین استوار نامه سفیر افغانستان را پذیرفت.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری در پاسخ به اینکه آیا واشنگتن پذیرش استوارنامه سفیر امارت اسلامی توسط چین را به‌رسمیت شناختن هیئت حاکمه افغانستان توسط پکن می‌داند، گفت: به دولت چین اجازه می‌دهم در رابطه با روابطشان با افغانستان و اینکه آیا آنها به طور رسمی امارت اسلامی را به رسمیت شناخته‌اند یا نه، صحبت کند.

در این سند همچنین به حمایت از کار نماینده ویژه امریکا در امور گروگان‌ها برای آزادی گروگان‌های امریکایی که در افغانستان زندانی‌اند، تاکید شده است.

امریکا پس از سقوط حکومت پیشین، سفارت خود در افغانستان را بست و این نهاد در حال حاضر زیر نظر کاردار آن از دوحه قطر فعالیت می‌کند.

در سند جدید وزارت خارجه امریکا گفته شده: «حتی تا هنگامی که امریکا امارت اسلامی را به عنوان دولت قانونی افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد، باید روابط کارآمدی با آنها ایجاد کنیم [تا بتواند] اهداف ما را پیش ببرد و درک ما را از آمادگی و توانایی طالبان برای انجام تعهدات‌شان در قبال [واشنگتن] را افزایش دهد.»

طبق گزارش، راهبرد جدید ایالات متحده چهار حوزه را دربر می‌گیرد که شامل مبارزه با تروریسم، کمک‌های اقتصادی، مشارکت محلی، و ارائه خدمات قنسولی برای شهروندان امریکایی و کمک به مهاجرت افغان‌ها به امریکا می‌شود.

براساس گزارش صدای امریکا، در این سند همچنین تاکید شده که ایالات متحده به صحبت درباره حقوق اساسی مردم افغانستان، به ویژه حقوق زنان و دختران ادامه خواهد داد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *