عفو بین‌الملل: جامعه جهانی از پناهجویان افغان حمایت کنند

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود از جامعه بین‌المللی خواست تا هر چه بیشتر در حمایت از پناهجویان افغان مشارکت کند و از کشورهای سراسر جهان درخواست کرد تا بدون تشریفات بوروکراتیک، امکان پذیرش افراد آسیب دیده یا در معرض خطر را فراهم کنند.

به گزارش کابل۲۴ نقل از  دویچه وله، سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل از همه دولت‌ها خواسته به تعهدات خود برای حفظ جان افغان‌هایی که در معرض خطر هستند عمل کنند و فارغ از کاغذبازی‌های مرسوم، برای آنها ویزاهای بشردوستانه صادر کنند.

فرانچسکا پیزوتلی، کارشناس مهاجرتی این نهاد می‌گوید، در حال حاضر خروج از افغانستان یک “چالش و مانع جدی” است. وی یادآور شده که از زمان سلطه طالبان بر این کشور، دستیابی به مدارک مسافرتی معتبر، تقریبا ناممکن بوده و بر همین اساس، بسیاری از شهروندان بدون هیچ مدرکی از افغانستان گریخته‌اند.

پیزوتلی به خبرنگاران گفت: این افراد به جای داشتن امنیت یا سرپناه، در مراکز گذرگاه‌های مرزی محبوس می‌شوند یا حتی با آینده‌ای نامعلوم به زندان می‌افتند.

همسایگان افغانستان، مرزهای خود را به روی موج پناهجویان فاقد مدرک بسته‌اند. در عین حال و طبق داده‌های سازمان جهانی مهاجر(IOM)، افغان‌هایی که قبلاً در این کشورها بودند نیز بازگردانده شده‌اند.

همزمان، کشورهای شرق اروپا از جمله بلغارستان، کروواسی و یونان، پناهجویان افغان را با نقض قوانین موجود از مرزها رانده‌اند. بیش از همه، شرایط آن دسته از پناهجویان حساس است که در کمربند محاصره مرزی ماموران لهستان و بلاروس گیر افتاده‌اند و راهی به پیش و پس ندارند.

عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواسته تا مسیرهای امنی را برای عبور پناهجویان و آوارگان افغان فراهم کند و بازگرداندن آنها به کشوری تحت سلطه طالبان را متوقف سازد.

پیزوتلی تاکید کرد: جهان نباید در این لحظات حساس، افغان‌ها را نومید کند. ما به یک هماهنگی بین‌المللی نیاز داریم تا امنیت را به شهروندان افغان بازگردانیم.

موج بزرگ مهاجرت افغان‌ها بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان آغاز شده‌است. هزاران افغان توسط هواپیمای های خارجی در روزهای نخست حضور طالبان در کابل از افغانستان انتقال یافتند.

روزانه هزاران افغان دیگر از مرزهای ایران و پاکستان تلاش دارند عبور کنند. فقر، بیکاری از عوامل عمده مهاجرت افغان‌ها شمرده می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *