عفو بین الملل: لهستان مهاجران افغان را به طور غیرقانونی به بلاروس پس رانده است

سازمان عفو بین‌الملل با استناد به تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌‌ای و دیگر عکس‌ها و ویدیوهای به دست آمده از منطقه مرزی لهستان با بلاروس گفت که لهستان در اواخر ماه اوت به طور غیرقانونی پناهجویان افغان را که در این منطقه مرزی گرفتار شده بودند، به سمت بلاروس پس رانده است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورو نیوز، این نهاد حقوق بشری روز پنجشنبه ۳۰ سپتامبر (۸ میزان) با اعلام این موضوع گفت گروهی متشکل از ۳۲ پناهجو از جمله یک دختر ۱۵ ساله در شرایط نامطلوب و بدون دسترسی به غذا، آب سالم، سرپناه یا دارو در مرز بلاروس گرفتار مانده‌اند.
ایو گدی، مدیر دفتر نهادهای اروپایی عفو بین‌الملل گفت که این سازمان شواهدی دارد که «به وضوح نشان می‌دهد» مهاجران افغان «قربانی عملیات غیرقانونی اخراج اجباری» بوده‌اند. عفو بین‌الملل گفته است به ویژه تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در روز ۱۸ اوت نشان می‌دهد که مهاجران از خاک لهستان به خاک بلاروس بازگشتند.

لهستان مرز ۴۱۸ کیلومتری خود با بلاروس را بسته و با اعلام وضعیت فوق‌العاده، ورود خبرنگاران و سازمان‌های امدادی را به طور رسمی ممنوع کرده است.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، مهاجران پس از به قدرت رسیدن طالبان از افغانستان فرار کرده و سپس در ماه اوت از مرز لهستان و بلاروس گذشته‌اند. پس از آن گزارش شده است که مرزبانان لهستانی آنها را به بلاروس بازگردانده‌اند.

گدی گفت: «تجزیه و تحلیل ما به طور انکارناپذیری نشان می‌دهد که موقعیت جغرافیایی این افراد یک شبه از لهستان به بلاروس در ۱۸ اوت تغییر کرده است.»
از آنجا که ظاهراً در زمان این جابجایی مرزبانان مسلح لهستانی اردوگاه موقت پناهندگان را محاصره کرده‌اند عفو بین‌الملل به این نتیجه رسیده است که این رویداد در واقع گویای بازگرداندن اجباری پناهجویان بوده است.
پناهجویان گرفتار در مرز لهستان با بلاروسآسوشیتدپرس
گدی گفت: «به زور بازگرداندن افرادی که تلاش می‌کنند بدون ارزیابی فردی از نیازهای حفاظتی خود تقاضای پناهندگی کنند، خلاف قوانین اروپایی و بین‌المللی است.»

در میان هزاران مهاجری که از ماه ژوئیه وارد لهستان شده‌اند، بیش از ۳۰ نفر از نیمه اوت تاکنون همچنان در مرز لهستان و بلاروس گیر افتاده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *